Bangladeş'te 'yanlışlıkla' internet kesintisi

Telif hakkı BBC World Service

Bangladeş, ülkede bir saat süren internet kesintisinin yanlışlık sonucu olduğunu açıkladı.

Telekomünikasyon kurumu başındaki Shahjahan Mahmood yerel basına yaptığı açıklamada Çarşamba günü Facebook, Viber, WhatsApp ve Messenger gibi dört site ve uygulamayı kapatmak için talimat verildiğini, genel internet kesintisinin ise bir hata sonucu ortaya çıktığını söyledi.

Bangladeş Başbakanı Sheikh Hasina ay başında radikal İslamcılarla mücadele etmek için bazı sitelere "geçici sınırlamalar" getirebileceklerinden söz etmişti.

İnternet kesintisi, ölüm cezası alan iki muhalif politikacının Yüksek Mahkeme'deki davasında sonuç açıklanacağı sırada gerçekleşti.

İki muhalif politikacıya idam kararı

Ali Ahsan Muhammed Mujahid ile Selahattin Quader Chowdhury'ye, 1971'de Pakistan'dan bağımsızlık savaşı sırasında cinayet, işkence ve soykırım dahil bir dizi savaş suçu işlemekten 2013 yılında ölüm cezası verilmişti.

Telif hakkı epa
Image caption İki siyasetçinin tutuklu bulunduğu hapishane önündeki güvenlik önlemleri

Yüksek Mahkeme, önceki gün bu cezayı onadı.

Şimdi Bangladeş siyasetinin bu iki tanınmış simasının birkaç gün içinde idam edilmesi bekleniyor.

Ali Ahsan Muhammed Mujahid, ülkenin en büyük İslamcı partisi Cemaat-i İslami'de lider yardımcısı konumunda.

Chowdhury ise ana muhalefet konumundaki Bangladeş Milliyetçi Partisi'nin lideri Khalide Zia'nın baş danışmanlarından.

2013'teki ilk kararın ardından ülkede geniş çaplı protestolar olmuş, özellikle Cemaat-i İslami taraftarları ile polis arasında çıkan çatışmalarda 500 kadar kişi yaşamını yitirmişti.

Facebook, Viber, WhatsApp ve Messenger'a karartma kararının da, parti yandaşlarının yeniden örgütlenerek sokağa çıkmasını engelleme amacı taşıdığı bildiriliyor.

Bangladeş için bir ilk olan ve 75 dakika süren genel kesinti, internet üzerinden satış yapan şirketleri büyük oranda olumsuz etkiledi.