Fransız Bakan: Avrupa terör tehdidine uyanmalı

Telif hakkı AFP

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve 129 kişinin ölümüyle sonuçlanan Paris saldırılarının ardından Avrupa ülkelerinin terör tehditlerine "uyanması" gerektiğini söyledi

Cazeneuve'ün sözleri, saldırıların mimarı olduğu sanılan Abdelhamid Abaaoud'un fark edilmeden Fransa'ya ulaşmış olduğunun ortaya çıkmasını izliyor.

Saldırıların planlandığı ülke olduğu belirtilen Belçika'nın Başbakanı Charles Michel de ülkesinin güvenlik güçlerini savundu.

AB'ye üye ülkelerin içişleri bakanlarının bugün Brüksel'de acil bir görüşme yapması bekleniyor.

Toplantıda Schengen Bölgesi sınırlarında kontrollerin sıkılaştırılması bekleniyor.

Fransız savcılar saldırıların planlayıcısı olduğu sanılan Abdelhamid Abaaoud'un önceki gün Saint-Denis'te düzenlenen operasyonda öldüğünü doğruladı.

Abbaoud öldürüldü

Paris savcılığından yapılan yazılı açıklamada, Abaaoud'un kimliğinin parmak izleri üzerinden tespit edildiği belirtildi.

Telif hakkı Getty

Saint-Denis'teki bir daireye yapılan operasyonda bir kadın üzerindeki patlayıcıları infilak ettirmiş, ölen diğer kişinin kimliği ise cesedi patlamanın etkisi ve polisin yağdırdığı kurşunlar nedeniyle paramparça olduğu için hemen belirlenememişti.

Ölen kadının Abaaoud'un kuzeni olduğu bildiriliyor.

27 yaşındaki Abaaoud, Fas asıllı Belçika vatandaşıydı ve daha önce ülkesinde bazı suçlara karışmıştı.

Daha önce Suriye'de olduğu sanılan Abaaod'un Fransa'da Ağustos ayında bir trene saldırı düzenlemeye çalıştığı bildiriliyor.

'Avrupa uyanmalı'

Bir basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Cazeneuve Abaaoud'un Avrupa'ya ayak basışı kosunusunda hiçbir ülkeden bilgi almadıklarını söyledi.

Telif hakkı AFP

Bakan daha sonra Abbaaoud'un Suriye'den Yunanistan üzerinden Avrupa'ya girdiğini vurguladı.

Cazeneuve "Avrupa'nın terör tehdidine karşı acilen uyanması, kendisine çeki düzen vermesi ve savunması gerekiyor" dedi.

Fransa Başbakanı Manuel Valls da saldırıya katılanlardan bazılarının Avrupa'daki mülteci krizinden faydalandığını belirtti.

Stade de France'ın dışında üzerindeki patlayıcıları infilak ettiren bir saldırganın parmak izleri mülteci olarak kaydolduğu Yunanistan'da ortaya çıkmıştı.

'Operasyon bizim sayemizde yapıldı'

Bu arada parlamentoda bir konuşma yapan Belçika Başbakanı Charles Michel de ülkesinin verdiği istihbarat sayesinde Saint-Denis'deki operasyonun yapıldığını vurguladı.

Telif hakkı Getty

Michel "Güvenlik güçlerimizin yaptığı çalışmalara kara çalmayı amaçlayan eleştirileri kabul etmiyorum" dedi. Michel ayrıca Suriye'den dönen cihatçıları hapse atma ve terör şüphelilerinin gözaltı sürelerini uzatmayı da içeren yeni güvenlik önlemleri açıkladı.

Abboud Brüksel'de radikal İslamcıların kalesi olarak anılan Molenbeek semtinde büyümüştü. Paris'teki bir kafeye intihar saldırısı düzenleyen Brahim Abdesalam ve hala firarda olan erkek kardeşi Salah da Molenbeek'ten.