Brüksel'de Salah Abdeslam alarmı

Telif hakkı Ministerio del Interior de Belgica

Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Paris'tekine benzer saldırılar olabileceği endişesiyle birçok kişi evlerine kapandı.

Alarm seviyesinin en üst düzeye çıkarıldığı kentte, Cumartesi gecesi lokantalar ve barlar, erken kapandı.

Paris'te 13 Kasım'da 130 kişinin öldüğü saldırılarla bağlantılı olarak aranan Salah Abdeslam'ın bulunması için operasyonlar düzenlenirken sokaklarda askerler devriye geziyor.

Arkadaşları, Asdeslam'ın Brüksel civarında olduğunu ve Suriye'ye gitmeye çalıştını söylediler. Paris saldırısını gerçekleştiren ve IŞİD militanı olduğu söylenen zanlıların Brükselli olduğu belirlenmişti.

Telif hakkı AP

Kentte Cuma akşamı alarm seviyesi yükseltilmiş, metro kapatılmış ve halka alışveriş merkezleri ve konser salonlarına gitmemeleri çağrısı yapılmıştı.

'Kesin istihbarat'

Belçika Başbakanı Charles Michel daha sonra "silah ve patlayıcıları olan bazı kişilerin belki de aynı anda birkaç noktada saldırı planladıklarına dair kesin istihbaratları" olduğunu söylemişti.

Telif hakkı Reuters

Salah Abdeslam'ı Belçika'ya getiren şoför, şüphelinin üzerinde "büyük bir paltosu" olduğunu ve intihar yeleği giymiş olabileceğini anlattı.

Carine Couquelet adlı avukat, Belçika televizyonuna, bu ifadeye dayanarak Salah Abdeslam'ın Paris'te kendisini havaya uçurmayı planlamış ancak sonradan vazgeçmiş olabileceğini belirtti.

Arkadaşları ise ABC News'a Abdeslam'la Skype'ta konuştuklarını, şüphelinin Brüksel'de saklandığını ve bir an önce Suriye'ye dönmenin yollarını aradığını söyledi.

Bu kişilere göre Abdeslam, "peşindeki Avrupa makamlarıyla, kendisini izleyen ve üzerindeki bombaları patlatmadığı için öfkeli olan IŞİD arasında kaldığını" ifade etti.

İlgili haberler