Bangladeş'te iki muhalif lider 44 yıl sonra idam edildi

Telif hakkı AFP
Image caption Ali İhsan Mücahid Dakka'da idam edildi.

Bangladeş'te iki muhalefet lideri 1971'te Pakistan'a karşı verilen bağımsızlık mücadelesinde işledikleri öne sürülen savaş suçları nedeniyle idam edildi.

Cemaat-i İslami Partisi'nin Genel Sekreteri Ali İhsan Mücahid ve Milliyetçi Bangladeş Parisi milletvekili Selahaddin Kadir Çovdari, Dakka Merkez Cezaevi'nde asıldı.

Mücahid ve Çavdari, soykırım ve tecavüzten suçlu bulunmuştu.

Altı kez milletvekili seçilen Çavdari ve Bangleş'in en büyük İslami partisinin liderlerinden olan Mücahid ülkedeki en etkili siyasetçiler arasında yer alıyordu.

'Af talepleri olmadı'

İçişleri Bakanı Asaduzzaman Han, af taleplerinin Cumhurbaşkanı Abdül Hamid tarafından reddedilmesi üzerine muhalif liderlerin cezalarının infaz edildiğini açıkladı.

Ancak aile üyeleri Mücahid ve Çavdari'nin af talebinde bulunmadığını, bunun suçlamaları kabul etmek anlamına geleceğini söylediler.

Yüksek Mahkeme, cezaları bu ayın başlarında onamıştı.

'Amaç muhalefeti sindirmek'

İki yıl önce oluşturulan özel savaş suçları mahkemesi Çavdari'yi, soykırım, kundaklama, dini ve siyasi gerekçelerle işkence dahil 23 suçlamadan dokuzunda suçlu bulmuştu.

Mücahid de Temmuz 2013'te idam cezasına çarptırılmıştı. Mücahid, bağımsızlık yanlısı bazı lider ve aydınların öldürülmesinden sorumlu tutuluyordu.

Bangladeş Hükümeti, savaş suçları mahkemesinin "katillerin adalet önüne çıkarılması" için oluşturulduğunu söylüyor.

Muhalefet ise hükümetin mahkemeleri kendilerini sindirmek için kullandığını savunuyor.

İnsan hakları grupları mahkemenin uluslararası standartlara uymadığını söylüyordu.

İlgili haberler