Brüksel'de alarm seviyesi değişmedi, okullar açılıyor

Belçika Başbakanı Charles Michel, başkent Brüksel'deki güvenlik alarm seviyesinin bir hafta daha en üst düzeyde kalacağını, ancak okulların ve metronun Çarşamba günü yeniden açılacağını açıkladı.

Paris'te 13 Kasım'da 130 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıların ardından Brüksel'de hafta sonunda alarm seviyesi yükseltilmiş, halka kalabalık yerlerden uzak durmaları çağrısı yapılmıştı.

Metro ve okullar kapatılmış, kültür ve sanat organizasyonları iptal edimişti.

Saldırganların tümünün Brükselli olduğu açıklanmıştı. Saldırıyla bağlantılı olarak aranan Salah Abdeslam'ın yakalanması için operasyonlar düzenleniyor.

Charles Michel düzenlediği basın toplantısında, "Kriz merkezi, alarm seviyesini dörtte tutmaya karar verdi. Bu, en üst seviye ve tehdinin yakın ve ciddi olduğuna işaret ediyor. Tehdit seviyesi gelecek Pazartesi yeniden değerlendirilecek" dedi.

Ülke genelinde, askeri birlikler polise destek olmaya devam edecek. Paris'tekine benzer bir saldırı olasılığına karşı kalabalıkların katıldığı etkinliklerin sayısı azaltılacak.

Michel, ülkenin diğer bölümünde alarm düzeyinin üçüncü seviyede kalacağını açıkladı.

Telif hakkı Reuters

Üçüncü seviye, saldırı olasılığının varlığına ve önemli bir tehdit olduğuna işaret ediyor.

Bu arada Belçika'da Paris saldırılarıyla bağlantılı olduğu gerekçesiyle bir kişi daha mahkemeye sevk edildi.

Belçika Federal Savcısı'nın açıklamasında, ismi açıklanmayan şüphelinin "bir terörist örgütün terör saldırısında rol almak"la suçlandığı belirtildi.

Pazar günü Belçika polisinin Paris saldırılarıyla ilgili olduğu tahmin edilen adreslere yaptığı baskınlarda, 16 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlardan 15'i serbest bırakıldı.

Paris saldırısını gerçekleştiren ve IŞİD militanı olduğu söylenen zanlıların Brükselli olduğu belirlenmişti.

Belçika'da geçen hafta da 3 kişi Paris saldırılarıyla bağlantılı olarak tutuklanmıştı.

İlgili haberler