Diyarbakır Valiliği: Demirtaş'ın aracında kurşun izi yok

Diyarbakır Valiliği günün ilk saatlerinde, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a dün akşam suikast girişiminde bulunulduğu iddiaları ile ilgili bir açıklama yaptı.

Valiliğin açıklamasında, Demirtaş'ın makam aracının arka camında herhangi bir ateşli silah atış artığına rastlanmadığı bildirildi.

Açıklama şöyle:

"22.11.2015 günü akşam saatlerinde Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanı Sayın Selahattin Demirtaş'ın ilimizde bulunduğu süre içerisinde kullanımına tahsis edilen, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne ait zırhlı araç park halinde ve içerisinde kimse yok iken koruma görevlileri tarafından aracın arka camı sağ tarafında bir hasar olduğu tespit edilmiştir.

"Konuyla ilgili Sayın Selahattin Demirtaş'ın talebi üzerine bahse konu araç Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü hizmet binasında gerekli kriminal incelemelere tabii tutulmuş, yapılan incelemelerde ilk belirlemelere göre aracın arka camı sağ tarafında 3×3 cm büyüklüğünde bir hasar olduğu gözlemlenmiştir.

"Yapılan kriminal inceleme sonucunda herhangi bir ateşli silah atış artığına rastlanılmamıştır. Hasarın sert bir cisim çarpmasından dolayı meydana geldiği değerlendirilmektedir.

"Sayın Selahattin Demirtaş'ın ilimizde bulunduğu süre içerisindeki programı Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü tarafından tahsis edilen koruma görevlilerince takip edilmiş olup, kendisine veya aracına yönelik herhangi bir saldırı olayı gerçekleşmemiştir.

"Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Kürtçe 'Ölüm Allah'ın emri' yazdı

Sağlık sorunları ve geçirdiği ameliyat nedeniyle Ankara'daki meclis çalışmalarına katılamayan ve Diyarbakır'da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş dün akşam zırhlı makam aracıyla evine gitmişti.

Demirtaş'ı evine bırakan korumlar otomobilin arka camında bir hasar olduğunu görmüşlerdi.

Fırat Haber Ajansı (ANF), Demirtaş'a Diyarbakır'da suikast girişiminde bulunulduğunu iddia etmişti.

Selahattin Demirtaş da ANF'ye yaptığı açıklamada, "Makam aracının kurşun geçirmez arka camının kafa hizasında mermi izi tespit edildi" demişti.

Demirtaş daha sonra Twitter hesabından Kürtçe “Ölüm Allah’ın emri" yazmıştı.

Zırhı araç ve kurşun geçirmez camları olan otomobilin arka camındaki hasarın 'kurşun' olma ihtimali üzerine durum emniyete bildirilmiş, Demirtaş'ın makam aracı Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne çekilerek geniş çaplı incelemeye alınmıştı.