TBMM Başkanı İsmail Kahraman görevi devraldı

Telif hakkı DHA

TBMM'nin 27. başkanı seçilen İsmail Kahraman görevi Meclis Geçici Başkanı Deniz Baykal’dan devraldı.

Meclis Genel Kurulu’nda dün yapılan oylamada TBMM Başkanı seçilen AKP'nin adayı İsmail Kahraman, daha sonra Başkanlık makamına geçti.

Geçici Başkan Deniz Baykal törenle TBMM mührünü İsmail Kahraman'a teslim etti.

İsmail Kahraman görevi devralırken Deniz Baykal’a bir buket çiçek verdi.

Deniz Baykal da İsmail Kahraman’a mührü teslim ettikten sonra lokum ikram etti.

Baykal Kahraman'a hitaben, "Türkiye'yi gerginliklerden olabildiğince çıkaracak, gerginliklere teslim olmayacak, gerginlikleri tahrik etmeyecek ama gerginlikleri yumuşatmaya yönelecek bir uygulamayı yapacağınıza ben güveniyorum, bunu diliyorum. Siyasette bu görevler gelip geçidir" dedi.

Kahraman ise konuşmasında şu işfadeleri kullandı:

"Meclis, milletin hakimiyetinin tecelli ettiği bir yer. Milletimizin isteklerine kulaklarımızı tıkayamayız. Zorlayarak, öteleyerek ve iteleyerek neticeye gidilmez. Konsensüsle, anlaşarak, uyuşarak yürüteceğiz. Bütün partilerin söylediği bir problem var, 'çözelim' dediği Anayasa meselesi...Ele alınması lazım, çoğu kere ele alındı, yine de alınacaktır muhakkak. Zaman geçtikçe toplum geliştikçe ihtiyaçlar doğuyor, o ihtiyaçlara uygun, cevap verici hukuki mevzuat da geliştirilmeli.

316 oyla seçildi

AKP İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman dün yapılan seçimde 3. turda 316 oy alarak TBMM'nin 27. başkanı seçilmişti.

Telif hakkı HURRIYET.COM.TR

3. turda CHP adayı Gülsün Bilgehan 125, MHP adayı Yusuf Halaçoğlu 40, HDP adayı Dengir Mir Mehmet Fırat 41 oy almıştı.

İsmail Kahraman ise kürsüde yaptığı teşekkür konuşmasında, "Gerçekleştireceğimiz yasama ve denetim faaliyetleri, Anayasa'ya, mevzuata ve iç tüzüğe uygun olarak tam bir tarafsızlık içinde yürütülecektir" demişti.

HDP'nin Mardin milletvekilleri ise Mardin, Cizre ve Yüksekova'da uygulanan sokağa çıkma yasağını protesto etmek için açlık grevine başlamış ve oylamaya katılmamıştı.

İlgili haberler