ABD'den vatandaşlarına küresel seyahat uyarısı

Telif hakkı Reuters

ABD Dışişleri Bakanlığı, yurt dışına çıkacak Amerikan vatandaşlarını "artan terör tehlikesi" nedeniyle uyardı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada; IŞİD, El Kaide, Boko Haram gibi örgütlerin birden fazla bölgede saldırılar planlamayı sürdürdükleri belirtildi.

Amerikan vatandaşlarından, 24 Şubat 2016'ya kadar kamuya açık mekanlarda dolaşırken ve toplu taşıma araçlarıyla seyahat ederken dikkatli olmaları, kalabalık yerlerde dolaşmaktan da kaçınmaları istendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında IŞİD üyelerinin Suriye ve Irak'tan geri döndüklerine dikkat çekildi.

Açıklamada ayrıca son bir yıl içinde Fransa, Nijerya, Danimarka, Türkiye ve Mali'de saldırılar düzenlendiği; IŞİD'in Mısır'da düşen Rus yolcu uçağına bomba koyduğunu bildirdiği hatırlatıldı.

BBC'ye konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili ise özellikle Amerikan vatandaşlarının hedef alınacağına inanmadıklarını söyledi.

Perşembe günü milyonlarca Amerikalı, Şükran Günü nedeniyle seyahata çıkacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı en son geçen yıl Aralık ayında Avustralya'da düzenlenen bir saldırı sonrası vatandaşlarına benzer bir uyarı yapmıştı.

IŞİD, Paris saldırılarını üstlenmişti

13 Kasım'da 130 kişinin öldüğü Paris saldırılarını IŞİD üstlenmişti.

Fransa ve Belçika polisi o günden bu yana, saldırılara katıldığından şüphelenilen Salah Abdeslam'ı arıyor.

Belçika Başbakanı Charles Michel, başkent Brüksel'deki güvenlik alarm seviyesinin bir hafta daha en üst düzeyde kalacağını, okulların ve metro istasyonlarının ise yarın yeniden açılacağını açıklamıştı.

İlgili haberler