24 Kasım İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Bugünkü İngiliz gazetelerinin manşetlerinde büyük oranda farklı haberler var.

Independent gazetesinin manşetine taşıdığı bir kamuoyu araştırmasına göre, İngiltere'de halkın çoğu ülkelerinin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasını istiyor.

Gazete her ay araştırma şirketi ORB'ye bu konuda bir anket yaptırıyor. Independent, ORB'nin araştırmasında ilk kez, "İngiltere'nin AB'den ayrılması gerektiği" sonucu çıktığını belirtiyor.

ORB'nin son araştırmasına göre, İngiltere'nin AB'den ayrılmasına destek verenlerin oranı yüzde 52.

Bu oran uzun süre yüzde 45'te kalmış, son araştırma öncesi geçen ay özellikle mülteci krizinin de etkisiyle yüzde 47'ye yükselmişti.

Son araştırma kapsamında Paris saldırılarının ardından geçtiğimiz hafta Çarşamba ve Perşembe günleri 2 bin kişiyle görüşülmüş.

Independent çıkan sonucun, "kamuoyunun AB'nin göç krizini kaygıyla izlediği" şeklinde görüleceği yorumunda bulunmuş.

Aralarında Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) lideri Nigel Farage'ın da olduğu AB karşıtı siyasetçiler, Orta Doğu'dan artan mülteci akını ile Avrupa'da "terör olaylarının artması" arasında bağlantı kuruyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron ülkesinin AB üyeliği koşullarını yeniden müzakere etmek istiyor. Cameron, İngiltere'nin AB üyeliği ile ilgili olarak en geç 2017'de referanduma gitme sözü vermişti.

ORB'nin araştırmasına göre İngiltere'de Mayıs ayında yapılan son genel seçimde Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti'ye oy verenlerin yüzde 54'ü, AB'den ayrılmaktan yana.

Yaş gruplarının tercihlerine bakıldığında ise 18-24 yaş arası gençlerin yüzde 69'unun İngiltere'nin AB'de kalmasını istedikleri, 65 yaşın üstündeki İngilizler arasında ise bu oranın sadece yüzde 38 olduğu görülüyor.

Diğer manşetler

Diğer gazetelerin manşetlerine gelince...

Daily Telegraph, İngiltere Maliye Bakanı George Osborne'un yarın Avam Kamarası'nda açıklayacağı sonbahar ekonomik değerlendirmesinde, Ulusal Sağlık Sistemi'ne (NHS) 6 milyar sterlin (9 milyar dolar) ek kaynak aktarılacağını açıklayacağını duyuruyor. Böylece ülkede 800 bin fazla ameliyat yapılabilecek.

Aynı gelişmeye değinen Guardian ise "Osborne, NHS'in kış krizi ile mücadelesine yardım için 3,8 milyar sterlin buldu" diyor. Guardian'ın atıf yaptığı meblağ, İngiliz hükümetinin sadece önümüzdeki mali yılda NHS için tahsis edeceği ek kaynak. Gazete böylece İngiltere'de hastaneler ve aile hekimleri üzerindeki baskının azalacağına dikkat çekiyor.

Financial Times manşetine, ABD'de Demokrat Parti'nin başkan aday adayı Hillary Clinton'ın, Amerikan ilaç devi Pfizer'ın botoks üreticisi Allergan'ı satın almasına karşı çıkmasını çekmiş.

Clinton bu duruma gerekçe olarak, Pfizer'ın merkezini İrlanda'nın başkenti Dublin'e taşıyarak ABD'dekinden 21 milyar dolar daha az vergi ödeyecek olmasını gösteriyor.

Times'ın manşetinde ise YouGov şirketinin yaptırdığı bir kamoyu araştırmasının sonuçları var. Bu araştırmaya göre, İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin üyelerinden üçte ikisi liderleri Jeremy Corbyn'e destek veriyor.

Gazete, bu durumun Corbyn'in parti içi muhaliflerce devrilmesini imkansız hale getirdiğini yazıyor.

'Her beş İngiliz Müslümandan biri IŞİD'e sempati duyuyor'

Times'ın bugün sayfalarına taşıdığı bir diğer kamuoyu araştırmasına göre ise İngiltere'de yaklaşık her beş Müslümandan biri ülkeden ayrılıp Suriye'ye savaşmaya gidenlere sempatiyle bakıyor.

Gazetedeki Faisal Hanif imzalı haberin başlığı, "İngiltere'de her beş Müslümandan biri IŞİD'e sempati duyuyor".

Times'ın haberinde, The Survation adlı kamuoyu şirketinin araştırmasına yer verilmiş.

Araştırmaya katılan ve İngiltere'de yaşayan 1000 Müslümandan yüzde 19'u, "Suriye'deki savaşçılara katılmak için İngiltere'den ayrılanlara" en azından bir nebze de olsa sempati duyduklarını söylemiş.

18-34 yaş arası Müslüman gençlerde ise bu oran yüzde 25.

Araştırmaya katılanların yüzde 5'i "Suriye'deki savaşçılara katılmak için İngiltere'den ayrılanlara" çok fazla sempatşi duyduklarını vurgulamış.

Araştırmaya katılanların yine sadece yüzde 19'u, IŞİD'e Irak'ın yanı sıra Suriye'de de hava saldırıları düzenlenmesini isteyen İngiltere Başbakanı David Cameron ile aynı fikirde.

Kamuoyu araştırmasının sonuçlarının ortaya çıkmasının ardından 200 Müslüman din adamı Times'a bir mektup göndermiş. Din adamları IŞİD'in, her toplumda barış ve uyum için temel bir tehdit oluşturduğunu vurgulayarak, örgütün üstlendiği Paris saldırılarını kınıyor. Mektupta şu ifadeler de yer alıyor:

"İslam adına şiddete başvurulması son derece üzücü."

Times'taki haberde İngiltere'de bazı çevrelerin, The Survation şirketinin araştırmasının güvenilirliğini sorguladıkları da belirtiliyor. Bu duruma gerekçe olarak ise İngiltere'den ayrılarak Suriye'de IŞİD saflarında veya Şii milisler ve Kürtlerle birlikte savaşanlar arasında herhangi bir ayırım yapılmaması gösteriliyor.

BBC için Şubat ayında yaptırılan bir kamuoyu araştırmasına katılan ve İngiltere'de yaşayan Müslümanların sadece yüzde 8'i, IŞİD ve El Kaide için savaşanlara sempati duyan birini tanıdıklarını söylemişti.