Independent: İngilizlerin çoğu AB'den ayrılmak istiyor

Telif hakkı AFP

İngiliz Independent gazetesinin bugün manşetine taşıdığı bir kamuoyu araştırmasına göre, İngiltere'de halkın çoğu ülkelerinin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasını istiyor.

Independent gazetesi her ay araştırma şirketi ORB'ye bu konuda bir anket yaptırıyor. Gazete ORB'nin araştırmasında ilk kez, "İngiltere'nin AB'den ayrılması gerektiği" sonucu çıktığını belirtiyor.

ORB'nin son araştırmasına göre, İngiltere'nin AB'den ayrılmasına destek verenlerin oranı yüzde 52.

Bu oran uzun süre yüzde 45'te kalmış, son araştırma öncesi geçen ay özellikle mülteci krizinin de etkisiyle yüzde 47'ye yükselmişti.

Son araştırma kapsamında Paris saldırılarının ardından geçtiğimiz hafta Çarşamba ve Perşembe günleri 2 bin kişiyle görüşülmüş.

Independent çıkan sonucun, "kamuoyunun AB'nin göç krizini kaygıyla izlediği" şeklinde görüleceği yorumunda bulunmuş.

Telif hakkı Getty

Aralarında Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) lideri Nigel Farage'ın da olduğu AB karşıtı siyasetçiler, Orta Doğu'dan artan mülteci akını ile Avrupa'da "terör olaylarının artması" arasında bağlantı kuruyor.

Gençler AB'de kalmaktan yana

İngiltere Başbakanı David Cameron ülkesinin AB üyeliği koşullarını yeniden müzakere etmek istiyor.

Cameron, İngiltere'nin AB üyeliği ile ilgili olarak en geç 2017'de referanduma gitme sözü vermişti.

ORB'nin araştırmasına göre İngiltere'de Mayıs ayında yapılan son genel seçimde Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti'ye oy verenlerin yüzde 54'ü, AB'den ayrılmaktan yana.

Yaş gruplarının tercihlerine bakıldığında ise 18-24 yaş arası gençlerin yüzde 69'unun İngiltere'nin AB'de kalmasını istedikleri, 65 yaşın üstündeki İngilizler arasında ise bu oranın sadece yüzde 38 olduğu görülüyor.

İlgili haberler