Rus pilot: Türkler'den uyarı almadık

Telif hakkı Haberturk TV Channel

Türkiye'nin düşürdüğü Rus uçağından kurtulan pilot, Türkiye hava sahasını ihlal etmediğini ve Türkiye'nin de herhangi bir uyarıda bulunmadığını savundu.

Pilot Yüzbaşı Konstantin Murakhtin Rus televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye'nin söylediği gibi Türk hava sahasını ihlal etmesinin "mümkün olmadığını" söyledi.

Murakhtin özel kuvvetlerin de katıldığı 12 saat süren bir operasyonla kurtarılmıştı.

Türkiye uçağın vurulmadan önce pilotların 10 kez uyarıldığnı söylüyor. Yanan uçaktan paraşütle atladığı sırada havadayken vurulan Murakhthin'in yardımcı pilotunun cesedine ne olduğu ise bilinmiyor.

Uçtuğu bölgeyi "çok iyi bildiğini" söyleyen pilot Murakthin uçağının "bir an bile" Türk hava sahasına girmediğini savundu.

Erdoğan: Tırmandırma düşüncemiz yok

Murakhtin ayrıca görevine geri dönmek istediğini ve yardımcı pilot Oleg Peşkov'un ölümünün bedelini "birilerinin ödemesi gerektiğini" söyledi.

Bu arada gün içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

Erdoğan, "Hiç kimse bizden sınır güvenliğimizin sürekli ihlal edilmesine, hak ve hukukumuzun çiğnenmesine sessiz ve tepkisiz kalmasını beklememelidir. Bu hadiseyi tırmandırmak gibi bir düşüncemiz kesinlikle bulunmamaktadır" diye konuştu.

Telif hakkı Reuters

Erdoğan, İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) açılışında yaptığı konuşmada, "Askeri makamlarımızın yaptıkları ikazlar üzerine bu uçaklardan biri tekrar Suriye'ye dönerken, diğeri sınır ihlalini sürdürmeye ısrarla devam etmiştir" dedi.

Putin: Türkiye'de liderler toplumu İslamlaştırıyor

Putin ise "Türkiye'de siyasi liderlerin Türk toplumunun İslamlaştırılmasını desteklediğini" söyledi.

Putin, "Sorun, bizim dün tanık olduğumuz trajedi değil. Sorun daha derin. Türkiye'deki mevcut liderliğin, son yıllarda ülkenin İslamlaştırılmasını destekleyen bilinçli bir politika izlediğini gözlemliyoruz."dedi.

Putin ayrıca konuşmasında, Rus Dışişleri Bakanlığı'nın vatandaşlarına 'Türkiye'ye gitmemeleri' tavsiyesine de destek çıktı.

Rus lider "Uçağımızın imha edilmesi ve pilotumuzun öldürülmesi gibi trajik olaylardan sonra, bu gerekli bir önlemdir" diye konuştu.

"Gerekli talimatlar Genelkurmay'da yaptığımız toplantılarda bizzat tarafımdan verilmiştir" diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu da "Rusya'yla ekonomik siyasi kültürel bağlarımız son derece güçlüdür. Rusya'yla gerilim yaşamak gibi bir niyetimiz yok, olamaz da. Büyük devletler arasındaki ilişkiler iletişim kazalarına feda edilemez. Aramızdaki iletişim kanalları açıktır. İletişime büyük önem veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Rusya Suriye üzerindeki hava saldırılarında bombardıman uçaklarına avcı uçaklarının eskort edeceğini ve S-400 hava savunma füzeleri göndereceklerini belirtti.