Engelli muhabiri taklit eden Donald Trump tepki çekti

Telif hakkı APTN

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'den başkan adayı olan Donald Trump engelli New York Times muhabiriyle alay ettiği için eleştirildi.

Trump, bir miting sırasında konjenital eklem sendromundan muzdarip muhabir Serge Kovaleski'nin taklidini yaptı.

New Jersey'de "binlerce" Müslümanın 11 Eylül saldırılarını kutladığı yolundaki, yaygın şekilde tartışma konusu olan iddiaları desteklemek için Kovaleski'nin 2001'de yazdığı bir makaleyi kullanmıştı.

New York Times, Donald Trump'ın hareketini "çok çirkin" diye niteledi.

Trump, Salı gecesi South Carolina'daki seçim mitinginde, Kovaleski'den "iyi bir muhabir" diye söz etti ve "şimdi, bu zavallı adamı görmelisiniz... " diyerek kollarını ve ellerini tuhaf açılara sokarak çarpıtma suretiyle muhabirin hareketlerini ve konuşmasını taklide girişti.

Eklemlerin hareket kabiliyetini engelleyen artirogripoz hastası olan Kovaleski'nin özellikle sağ kolunda ve elindeki hareketlerde kısıtlılık gözleniyor.

New York Times sözcüsü Politico adlı haber sitesine yaptığı açıklamada, "Trump'ın muhabirlerimizden birinin görünüşüyle alay etmesini çok çirkin buluyoruz." dedi.

Kovaleski, Washington Post'taki yazısında, "Jersey City yetkililerinin, saldırıları kutladıkları ve çatılarda, nehrin karşı yakasındaki felaketi seyrederek partiler düzenledikleri iddia edilen bazı kişileri gözaltına aldığını ve sorguya çektiğini" belirtmişti.

Trump'ın "Müslüman Amerikalıların 11 Eylül'ü kutladıklarını" iddia etmesinden bu yana, muhabir, "herhangi bir kişinin binlerce, hatta yüzlerce kişinin kutlama yaptığını söylediğini hatırlamadığını" açıkladı.

Jersey City belediye başkanı da Trump'ın iddialarının "tamamen yanlış olduğunu" söyledi.

1987-1993 yılları arasında Donald Trump'ı izleyen Kovaleski, Trump'ın kendisini ve fiziksel durumunu hatırladığına emin olduğunu belirtti ve "İşin üzücü tarafı, Trump'ın sicili dikkate alınırsa bu derece düşük seviyeli birşey yapmış olmasına hiç şaşmamam oldu." dedi.