Rusya, Türkiye'yle ortak yatırımları donduruyor

Telif hakkı EPA

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Türkiye'yle birlikte yürütülen bazı ortak yatırım projelerinin dondurulmasını da kapsayan önlem paketi hazırlanması yönünde talimat verdi.

Bakanlar Kurulu'nda konuşan Medvedev, alınacak tedbirlerin arasında Türkiye'den yapılan gıda ithalatına yönelik kısıtlamaların da olacağını söyledi.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov ise Medvedev'den önce düzenlediği basın toplantısında Türkiye'ye yönelik bir gıda ambargosu ya da benzeri bir yaptırım düşünülmediğini ifade etmişti.

Putin: İlişkileri çıkmaza sürüklüyorlar

Telif hakkı AP

Peskov, Suriye sınırında düşürülen uçak konusunda ise "Gerçekçi bir açıklama bekliyoruz" dedi.

Rusya Devlet Balkanı Vladimir Putin ise Türkiye'nin düşürülen uçak konusunda hala özür dilemediğini ifade ederek "Kasıtlı biçimde ilişkileri çıkmaza sürüklüyorlar" ifadesini kullandı.

TIKLAYIN - RUSYA 24 SAATTE HANGİ KARARLARI ALDI?

Rusya'nın gıda güvenliği kurumu Rosselkhoznadzor, 1 Aralık'tan itibaren Türkiye'deki bazı üretim merkezlerinden yapılan beyaz et ithalatının yasaklanacağını duyurmuştu.

Gümrüklerde kontrol artırılıyor

Kurum, yasağın siyasi bir karar olmadığını, tamamen Rusya'nın gıda güvenliği standartlarına uyumla ilgili olduğunu da ifade etti.

Interfax haber ajansı ise Türkiye'den ithal edilen gıda ürünlerinin gümrüklerde daha sıkı bir taramadan geçirileceğini ifade etti.

Rus Tarım Bakanı Aleksander Tkaçev, Türkiye'den ithal edilen gıda ürünlerinin yüzde 15'inin gıda güvenliği standartlarına uymadığını ifade etti.

Türkiye Ocak - Ekim döneminde Rusya'ya yaklaşık 1 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç etti. Geçen yılın aynı dönemine göre tarım ürünü ihracatında yüzde 21,2'lik bir düşüş var.

Rusya'nın Türkiye'den aldığı sebzeler ise ülkenin toplam sebze ithalatının yüzde 20'sini oluşturuyor.

İlgili haberler