Tutuklanan Dündar ve Gül ile dayanışma eylemleri

Image caption Cumhuriyet gazetesi önü (Cumhuriyet)

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanması ardından, bugün İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bir çok ilde dayanışma eylemleri yapılıyor.

Ankara'da Yüksel Caddesi'nde yapılan ve yüzlerce okur ve gazetecinin katıldığı dayanışma eylemine polis bir ara biber gazıyla müdahale etti.

Gazetenin Şişli'deki binası önünde düzenlenen eyleme milletvekilleri, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu yöneticileri ve Halkevleri'yle çok sayıda okur katılırken, DİSK Basın İş ve Türkiye Gazeteciler Sendikası TGS de tutuklamayı kınayan açıklamalar yaptılar.

Image caption Ankara Yüksel Caddesi'ndeki dayanışma eyleminden (Çınar Livane Özer)

Ankara'nın Keçiören, Seyran, Tuzluçayır, Batıkent gibi bir çok mahallesinde bu sabah Halkevleri'nin çağrısıyla Cumhuriyet gazetesi dağıtımı yapıldı.

Ankara, İzmir ve diğer bir çok ilde de partiler ve sivil toplum kuruluşları tarafından Cumhuriyet büroları önünde tutuklanan gazetecilerle dayanışma eylemleri çağrıları yapıldı.

Cezaevine gönderildiler

Dün Çağlayan adliyesinde mahkeme önüne çıkan Can Dündar ve Erdem Gül, TCK'nın 314/2. maddesine göre "teröre yardım ve yataklık", 328. maddesine göre "siyasi ve askeri casusluk amacıyla gizli bilgileri temin etmek" ve 330. maddesine göre "siyasi veya askeri casusluk amacıyla gizli kalması gereken belgeleri açıklamak" suçlamalarıyla yargılanmak üzere tutuklanmışlardı.

Mahkemenin tutuklama kararı ardından iki gazeteci Silivri Cezaevine götürülmüştü.

Can Dündar karara "Böyle bir dönemde bu benim için şeref madalyasıdır" diyerek tepki vermişti.

Telif hakkı AP

Cumhuriyet gazetesi önündeki dayanışma eylemi çağrısı, ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi Twitter hesabından da duyuruldu.

Can Dündar ve Erdem Gül'ün dün akşam tutuklanması ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da birer dayanışma mesajı yayımladılar.

CHP Milletvekili Mahmut Tanal karar sonrası "Türkiye basınına geçmiş olsun. Tutuklama kararı verilmesi hukukun katlidir. Devletin suç işleme özgürlüğü yoktur. Devlet kendi ayıplarının üzerini devlet sırrı diyerek kapatamaz. Bu iktidar hukuk dışına çıkmıştır. Bu karar gayrimeşrudur. Basına, demokrasiye geçmiş olsun. Bu suçu işleyenler yargılanacaklar" demişti.

Duruşmayı HDP İstanbul milletvekilleri Celal Doğan ve Garo Paylan da izlemiş, Paylan da "Basın özgürlüğüne vurulmuş bir darbe daha, bir karanlık gün daha, Can Dündar ve Erdem Gül yalnızca gazetecilik yapmaya çalışıyorlardı. Had bildirmek için tutuklandılar ama bizleri susturamayacaklar" diye konuştu.

EFJ-IFJ: Derhal serbest bırakın

İki gazetecinin yaptıkları haber ile ilgili olarak tutuklanması üzerine Avrupa ve Uluslararası Gazeteciler Federasyonları EFJ ve IFJ'den gelen açıklamada Can Dündar ve Erdem Gül'ün hemen serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

Gazetecilere yöneltilen tüm suçlamaların 29 Mayıs 2015 tarihli Cumhuriyet gazetesindeki "İşte Erdoğan'ın yok dediği silahlar" başlıklı manşet haberine dayandığı kaydedilen açıklamada, MİT tırları haberinin içeriği de ayrıntılı olarak tekrar anlatıldı.

IFJ Başkanı Jim Boumelha, "Biz Can Dündar'ı ve Cumhuriyet gazetesinde çalışan gazetecileri iyi tanıyoruz. Dündar İstanbul'da yaptığımız uluslararası konferansın baş konuşmacısıydı ve o konuşmasında baskıya ve sonu gelmeyen suçlamalara direnmenin ne kadar güç olduğunu anlatmıştı. Türk yetkililerden talebimiz, Can Dündar ve Erdem Gül'ün derhal serbest bırakılması ve haklarındaki bütün suçlamaların düşürülmesidir" dedi.

EFJ Başkanı Mogens Blicher Bjerregard da bu tutuklamalara Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 5. ve 10. maddeleri bakımından itiraz edilmesinin kaçınılmaz olduğunu ama o zamana kadar gazetecilerin tutuklu kalmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

EFJ ve IFJ konuyu Avrupa Konseyi'nin gazetecilerin korunması ve güvenlikleri platformu ile Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Medya Özgürlüğü Haritası platformuna götüreceklerini de bildirdiler.

IPI: Gazetecilerin işi bu

Dünyanın en köklü basın özgürlüğü örgütlerinden Uluslararası Basın Enstitüsü de (IPI), Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün “MİT TIR’ları” soruşturması kapsamında tutuklanmasını bir açıklamayla kınadı.

Açıklamada, "İki gazeteci, devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek ve açıklamanın yanı sıra silahlı örgüte üye olmakla suçlanıyor. Siyasal yararları gözetmek gazetecinin değil siyasetçilerin işidir. Bilinmesinde kamu yararı bulunan belgeleri temin etmek ve açıklamak ise tam da gazetecilerin işidir" denildi.

ABD Büyükelçiliği: Endişeliyiz

İki gazetecinin tutuklanmasıyla ilgili olarak ABD'nin Ankara büyükelçiliğinden alışılmamış bir açıklama da geldi.

DHA'nın haberine göre, büyükelçilik açıklamasında, "Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasından ve bir basın kurumunun daha baskılandığını düşündüren gelişmelerden oldukça endişeliyiz. Türk mahkemelerinin ve yetkililerin, T.C. Anayasası'nda yüceltilen basın özgürlüğü temel ilkesini güvence altına almalarını umuyoruz" denildi.

İlgili haberler