Can Dündar ve Erdem Gül'den AB liderlerine mektup

Telif hakkı AP

Cezaevinde bulunan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül, mülteci krizini görüşmek üzere Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla biraraya gelecek Avrupa Birliği liderlerine yazdıkları bir mektupla Türkiye'de ifade özgürlüğü ve insan hakları konusundaki sorunları göz ardı etmemeleri çağrısında bulundu.

Brüksel'de Pazar günü yapılacak zirvede Avrupa Birliği ile Türkiye mülteci krizine çözüm arayışları için masaya oturacak.

2015 yılına ağırlığı Suriye'den olmak üzere 900 bin civarında mültecinin Avrupa'ya ulaştığı tahmin ediliyor.

Avrupa Birliği'nin krizin çözümü konusunda katkısı karşılığında Türkiye'ye vize sınırlamalarının yumuşatılması, mali katkı ve AB üyelik sürecinin hızlandırılması vaadinde bulunması bekleniyor.

Türkiye'den ise sınırlarının güvenliğini sağlaması ve Avrupa'da sığınma başvurusu kabul edilmeyen mültecileri geri alması beklenecek.

MİT tırları soruşturması kapsamında yaptıkları haberler nedeniyle tutuklanarak cezaevine gönderilen Can Dündar ve Erdem Gül, AB liderlerine yazdıkları mektupta bu zirvede mülteci krizine çözüm arayışının AB'nin insan hakları, basın ve ifade özgürlüğü duyarlılığına engel olmayacağını umut etmek istediklerini vurguladılar.

TIKLAYIN: MİT TIRLARI SORUŞTURMASINDA NELER OLMUŞTU?

Dündar ve Gül, mektupta, 'Bu haftasonu buluşacağınız Türkiye Başbakanı ve onun temsil ettiği rejim, insan hakları ve basın özgürlüğünü hiçe sayan politikası ve uygulamalarıyla tanınıyor' ifadelerine de yer verdiler.

Cumhuriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Milli İstihbarat Servisi'nin tırlarıyla Suriye'ye silah sevkiyatı yapıldığına ilişkin görüntü ve haberleri yayınlayarak 'casusluk yapmak ve terör örgütüne yardım ve yataklık etmekle' suçlanıyorlar.

İlgili haberler