Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi öldürüldü

Diyarbakır'da çıkan silahlı çatışmada Diyabakır Baro Başkanı Tahir Elçi öldürüldü. Çıkan olaylarda bir polis memuru da hayatını kaybetti.

Tahir Elçi, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, daha önceki çatışmada zarar gören 4 ayaklı minare önünde bir grup avukat ile birlikte TSİ 11 civarında açıklama yaptığı sırada vuruldu.

En az üç polis memuru yaralandı. Yaralanan üç polis memurundan Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur kaldırıldıkları hastanede hayatlarını kaybetti. Anadolu Ajansı muhabiri Aziz Aslan'ın da yaralananlar arasında olduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili "Bir üzüntümü ifade etmek istiyorum. Az önce Diyarbakır'da yaşanan bir çatışmada Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldüğünü, bir polisimizin de şehit olduğunu öğrendim. Sayın Elçi'ye ve şehit polisimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bu olay Türkiye'nin terörle mücadeledeki kararlığının ne kadar doğru olduğunu göstermiştir" diye konuştu.

topcat2

Başbakan Ahmet Davutoğlu da saldırıyla ilgili "Tahir Elçi'ye suikast planı olabilir. Hedef açıktır, hedef Türkiye'dir. İkinci ihtimal ise teröristlerin saldırısı sonrası 100 metre mesafede oradakileri korumak için polislerimizin ateş açması ve arada kalması" dedi.

"Faili meçhul bizim dönemimizde kalmaz kalmayacaktır" diyen Davutoğlu, idari soruşturmanın yapılacağını kaydetti.

Otopsi raporu: Uzak mesafeden atış

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu CNN Türk televizyon kanalında, "Çatışmaların Tahir Elçi öldürüldükten sonra çıktığına dair bilgi aldık" diye konuştu.

Fotoğraf altı yazısı,

Diyarbakır'da Devlet Hastanesi morgunun önünde büyük bir kalabalık toplandı.

DHA, Tahir Elçi'nin öldürüldüğü saldırının gerçekleştirildiği alanda inceleme yapan heyete ateş açıldığını ve iki polisin yaralandığını bildirdi.

Tahir Elçi'nin otopsi raporunda, "Ateşli silah mermi çekirdeği giriş yarasının incelenmesine göre atış mesafesinin uzak atış mesafesinden yapılmış olduğu" ifadesi yer aldı. Raporda şöyle dendi: "3 santimetre mesafede etrafında vurma halkası izlenen 1,5x0,5 santimetrelik ateşli silah mermi çekirdeği giriş deliği saptandı. Çevresinde barut kakmaları, is sıvaştığı izlenmedi. Sol kaş üzerinde medial tarafa 2x1 santimetre yırtık tarzında ateşli silah mermi çekirdeği çıkış deliği saptandı. Cesette bunun haricinde herhangi bir ateşsiz silah yaralanmasına veya darp belirtisine rastlanmadı."

'Silah, çatışma, operasyon istemiyoruz'

Tahir Elçi, çatışma çıkmadan önce yaptığı basın açıklamasında "Silah, çatışma, operasyon istemiyoruz" mesajı vermişti.

Elçi'nin öldürülmeden önceki açıklaması şöyleydi: "Biz Diyarbakırlılar olarak Diyarbakır barosu olarak tarihi değer ve eserlerimize insanlığın bin yıllık emeğine birikimine bu kadim şehre sahip çıkalım. Biz buradan çağrı yapmak istiyoruz. Biz bu tarihi bölgede bir çok medeniyete beşiklik etmiş ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede insanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz."

Olayla ilgili İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı'ndan da açıklama geldi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala olayla ilgili, "Diyarbakır Barosu'nun basın açıklaması sırasında bir araç içinden silahlı saldırıda bulunuldu. Saldırıda bir polis hayatını kaybetti, biri ağır iki polis yaralandı. Olay mahallinde teröristlerle güvenlik görevlileri arasında çatışma çıktı. Çatışma sırasında olay yerinde bulunan Tahir Elçi maalesef hayatını kaybetmiş, bir basın mensubumuz yaralanmıştır" diye konuştu.

Ala, "Olayın tüm yönleriyle incelenmesi için 4 müfettiş görevlendirildi. Olay tüm yönleriyle açıklığa kavuşturulacaktır. Saldırı milletimizin birliğine, bütünlüğüne yönelik yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Çatışma sırasında hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı merhum Tahir Elçi'ye Allahtan rahmet diliyorum" dedi.

Tahir Elçi'nin cenazesinin Pazar günü TSİ 13.00'da Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı'nda kaldırılacağı bildirildi.

Sokağa çıkma yasağı

Çatışmaların ardından Diyarbakır'ın Sul ilçesi kaymakamlığı, Sur'un yedi mahallesinde Cumartesi günü TSİ 13.00'dan itibaren geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Açıklamada sokağa çıkma yasağının gerekçesi için "bariyerlerin kaldırılması, hendeklerin kapatılması, bariyer ve hendekler içine tuzaklanmış patlayıcıların etkisiz hale getirilmesine yönelik olarak halkın can ve mal güvenliğini sağlamak" ifadesi kullanıldı.

HDP, "Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin, basın açıklaması yaptığı sırada bir suikast yoluyla katledilmesini şiddetle kınıyoruz ve lanetliyoruz" açıklaması yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da "Çatışma istemiyoruz' diye haykırmanın karşılığı ölüm olmamalıydı. Tahir Elçi'yi ve polisimizi katleden güçler hesap vermelidir" dedi.

İstanbul'da müdahale

İstanbul'da Galatasaray Meydanı'nda Tahir Elçi'nin öldürülmesini protesto etmek ve basın açıklaması yapmak isteyen, aralarında avukatların ve siyasi partilerin de bulunduğu gruba, polis tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

İstiklal Caddesinde bulunan eski İstanbul Barosu önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup "Hepimiz Elçiyiz hepimiz Tahiriz", " Hepimiz Elçiyiz öldürmekle bitmeyiz" sloganları attı.

Tahir Elçi, CNN Türk televizyon kanalında sarf ettiği "PKK terör örgütü değildir" sözleri nedeniyle 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla gözaltına alınmış daha sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Elçi, 'Tarafsız Bölge' programında "Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK, silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir" demişti.

Tahir Elçi hakkında açılan soruşturmada, 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapsi isteniyordu.