Avrupa'ya vizesiz seyahat 'Ekim 2016'da başlayabilir'

Telif hakkı AFP

Brüksel'de mülteci kriziyle ilgili bugün yapılan AB- Türkiye Zirvesi'nin taslak sonuç bildirgesinde 'Türkiye'nin yol haritasına uyması koşuluyla Türkiye vatandaşlardan Schengen vizesi istenmesi uygulamasına son verilebileceği belirtildi.

Reuters haber ajansı, zirvenin taslak sonuç bildirgesine ulaştı.

Avrupa Birliği ayrıca Türkiye'ye mülteci kriziyle mücadele için ilk etapta 3 milyar euro kaynak sağlanacağı belirtiliyor.

AB ile Türkiye arasında yılda iki kez düzenli zirve yapılması öngörülüyor.

Türkiye'nin AB üyeliği müzakerelerinde de yeni başlığın Aralık ayında açılabileceği, 2016'ın ilk 3 ayında da diğer başlıkların görüşüleceği belirtiliyor.

TIKLAYIN: TÜRKİYE VATANDAŞLARINA VİZE SERBESTİSİ NE KADAR GERÇEKÇİ?

AB ve Türkiye, sığınma hakkı bulunmayan göçmenlerin Türkiye'ye ve AB ülkelerine girişinin engellenmesi, geri kabulü ve bu göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesi için birlikte çalışacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Brüksel'de yaptığı açıklamada zirvenin Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği sürecinde "yeni bir başlangıç" olduğunu söyledi ve bu yeni başlangıç için Avrupalı liderlere minnettar olduğunu vurguladı.

TSİ 17'de başlayan zirve sürüyor.

AB liderleri ve yetkililerinden de şu açıklamalar geldi;

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande: Avrupa Birliği ve Türkiye arasında mültecilerin Türkiye'ye, geldikleri ülkeye daha yakın bir yere alınması için uzlaşma olması gerekiyor. Böylece Avrupa Türkiye'ye yardım edebilir, Türkiye taahütlerini yerine getirilebilir ve sınırlar denetim altına alınabilir.

İrlanda Başbakanı Enda Kenny: Ben bir anlaşmaya varılabileceğine inanıyorum. Bence bu akşam uzlaşma olabilir. Türkiye-Rusya gerilimi ise büyük bir kaygı kaynağı

AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini: Türkiye uzun bir seçim döneminden çıktı. Şu anda Türkiye'de önümüzdeki yıllarda iktidarda kalack bir hükümet var ve hükümetle, ilgili tüm konularda tam bir diyalog kurmamız bizim için önemli. Bu konular arasında göç ve mülteciler olduğu kadar, insan hakları, basın özgürlüğü ve özellikle belirtmek isterim ki Kürtlerle barış sürecinin yeniden başlatılması da var.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk: Kabul edileceğini umduğumuz bir uzlaşmaya vardık. Bu zirvenin Türkiye'nin katılım sürecine yeni bir enerji vermesini umuyoruz. Ama saf da olmayalım. Göç krizinin çözümünde tek anahtar Türkiye değil. En önemlisi bizim dış sınırlarımızı koruma sorumluluğumuz ve görevimiz. Bu zorunluluğu üçüncü bir ülkeye devredemeyiz.

Almanya Başbakanı Angela Merkel: Türkiye'yle bugün bir plan üzerinde uzlaşacağız. Bu plan Türkiye'yle birçok nedenden dolayı birlikte çalışmamız gerektiğini gösteriyor. Suriye'deki iç savaşı, IŞİD'le mücadeleyi ve yasadışı göçü düşünün.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean- Claude Juncker: Bugün, Türkiye ve Yunanistan üzerinden Avrupa'ya gelen göç akınını kesmek için bir uzlaşmaya varmamızı bekliyorum. Bunun için Türkiye'ye ihtiyacımız var.

Belçika Başbakanı Charles Michel: Türkiye'ye açık çek vermeyeceğim.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras: Türkiye'nin katılım süreciyle ilgili önemli adımlar atacağımıza inanıyorum. Ancak aynı zamanda Türkiye ve Türk makamlarının mülteci akınının durdurulmasında gerekenleri yaptığından emin olmalıyız.

İlgili haberler