Davutoğlu: Rus pilotun cenazesi Türkiye'de

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 24 Kasım'da Suriye sınırında düşürülen Rus savaş uçağının pilotunun cenazesinin Türkiye'ye teslim edildiğini açıkladı.

Davutoğlu açıklamayı, Brüksel'de mülteci krizinin ele alınacağı Avrupa Birliği- Türkiye zirvesine katılmak üzere yola çıkmadan önce Ankara Esenboğa Havalimanı'nda yaptı.

Başbakan Davutoğlu "Hava sahası ihlali esnasında hayatını kaybeden Rus pilot, dün gece saat 01.45 itibariyle sınırımızdan tarafımıza teslim edildi, alındı. Gece Hatay'da bulunan Ortodoks din adamları tarafından da yürütülen katkılarla kendi dini geleneği çerçevesinde, cenaze işlemleri dini tören açısından da yapıldı. Cenaze Rusya'nın talebi üzerine yaptığımız girişimler sonucu Rusya'ya teslim edilecek" dedi.

Salı günü Türk F-16'ları tarafından vurularak düşürülen Rus savaş uçağının pilotu Rumyantsev Sergei Aleksandroviç'in cenazesi Türkmenlerden teslim alındı.

Davutoğlu'na basın toplantısında, Rusya Devlet Başkanı Valdimir Putin'in dün imzaladığı Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırımlar da soruldu.

TIKLAYIN: RUSYA'DAN TÜRKİYE'YE EKONOMİK YAPTIRIMLAR

"Sorumluluğu Türkiye'ye atmak gayrimeşrudur"

Rus savaş uçağının düşürülmesinde sorumluluğun Türkiye'ye ait olmadığını belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Sorumluluğu, Türkiye tarafına atmaya dönük çabalar hem uluslararası hukuk açısından geçersizdir, gayrimeşrudur hem de Türkiye ile Rusya arasındaki yakın dostluk ve komşuluk bağları açısından da doğru değildir. Eğer bir sorumlu aranacaksa, Türkiye hava sahasını daha önce de defalarca ihlal eden tarafın da öncelikle kendisini sorgulaması icap eder. Rusya'dan son dönemde gelen açıklamalar komşu ülke ilişkileri bakımından kabul edilebilecek açıklamalar değildir" dedi.

Rusya'nın da Türkiye'den ekonomik çıkarları olduğunu belirten Davutoğlu "Rusya'nın da çıkarları var. Komşuluk ilişkilerimiz var. Rus yetkililerin tüm bunları göz önünde bulundurarak, soğukkanlıklık içinde tutum sergilemesini beklemek en doğal hakkımız" şeklinde konuştu.

Davutoğlu önceliğin Rusya ile iletişim kanallarını açık tutmak olduğunu ve Dyaşanan gelişmelerle ilgili olarak yarın NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşeceğini söyledi.

Ban ki Moon: Artan gerilimden çok endişeliyim

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Moon, Rusya ile Türkiye arasında tansiyonun yükselmesinden çok endişe duyduğunu belirtti.

İklim Zirvesi'ne katılmak üzere Paris'te bulunan Ban, AP haber ajansına yaptığı açıklamada "Koalisyon ortakları arasında ayrılık ve gerginlik olması, terörle mücadeleye fayda sağlamaz" diyerek, Rusya ve Türkiye'nin liderlerine tansiyonu düşürmeleri çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 1 Ocak'tan itibaren Türk vatandaşlarının Rusya'ya vizesiz seyahat uygulamasının askıya alınacağını açıklamıştı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Pazar günü Paris'te görüşme talebi Kremlin tarafından reddedilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Balıkesir'de Rus uçağının düşürülmesine ilişkin yaptığı açıklamada, "Yaşanan hadiseden dolayı gerçekten üzgünüz. Biz böyle olmasını arzu etmezdik, istemezdik ama maalesef böyle bir şey oldu. Temenni ederim ki bundan sonra böyle bir şey olmaz" diye konuştu.

Erdoğan Cuma günkü açıklamasında ise, "Rusya'ya çok samimi olarak, ateşle oynamamasını tavsiye ediyoruz" demişti.

İlgili haberler