Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutukluluğuna itiraz

Telif hakkı AP

Geçen hafta tutuklanan Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül'ün avukatları iki gazetecinin tutukluluğuna itiraz etti.

Avukatlar tutukluluk kararını veren 7. Sulh Ceza Hakimliği'ne verdikleri dilekçede "Biz üzerimize düşeni yapıyor ve Anayasa'ya, yasalara, AİHS'ne, AİHM kararlarına aykırı olan tutuklama kararlarına itiraz ediyoruz. Gerisi sizin bileceğiniz iş. Tercih ve sorumluluk sizindir" dedi.

Dündar ve Gül'ün avukatlarından Akın Atalay, tutuklama kararı veren mahkemenin üç gün içerisinde itiraz dilekçesine yanıt vermesi gerektiğini söyledi.

BBC Türkçe'ye bilgi veren Atalay mahkemenin olumsuz yanıt vermesi halinde, taleplerinin bir üst mahkemeye iletileceğini söyledi.

Atalay'ın verdiği bilgiye göre avukatlar itiraz dilekçesi vermese de mahkemenin tutukluluk durumunu ayda bir kere gözden geçirmesi gerekiyor.

Can Dündar ve Erdem Gül Silivri 9 no'lu cezaevinde ayrı koğuşlarda tutuluyor.

TIKLAYIN: MİT tırları olayı nedir?

Dündar ve Gül hakkında, Suriye'deki gruplara Milli İstihbarat Teşkilatı'na ait tırlarla silah ve cihatçı sevk edildiğini iddia eden haber ve görüntüler nedeniyle soruşturma başlatılmıştı.

TCK'nın 314/2. maddesine göre "teröre yardım ve yataklık", 328. maddesine göre "siyasi ve askeri casusluk amacıyla gizli bilgileri temin etmek" ve 330. maddesine göre "siyasi veya askeri casusluk amacıyla gizli kalması gereken belgeleri açıklamak" ile suçlanıyorlar.

Halen Silivri'de tutuklu bulunan Dündar ve Gül haklarındaki suçlamaları reddediyor.

İlgili haberler