Filistinli genci yakarak öldüren iki İsrailli suçlu bulundu

Telif hakkı

Kudüs'te, 2014 yılında Filistinli genç Muhammed Ebu Kadir'i kaçırmak ve diri diri yakarak öldürmekten yargılanan 17 yaşındaki iki İsrail vatandaşı cinayetten suçlu bulundu.

Cezalarının açıklanması ise Ocak ayına bırakıldı.

Çete lideri olduğu iddia edilen üçüncü şüpheli olan 31 yaşındaki Yosej Haim Ben David hakkındaki karar ise ruh sağlığının incelenmesi için ertelendi.

Şüphelinin avukatı Asher Ohayon, karar öncesi müvekkilinin kimlik bozukluğu yaşadığını ve psikolojik olarak yargılanabilecek durumda olmadığını iddia etti.

16 yaşındaki Filistinli Muhammed Ebu Kadir'in işkence edilerek yakılan bedeni, 2 Temmuz 2014'te, Kudüs'te bir ormanda bulunmuştu.

Telif hakkı AFP
Image caption Muhammed Ebu Kadir'in ailesi, Bed David'in ruh sağlığının bozuk olduğu savunması için "Yalan" dedi.

O tarihten iki gün önce de Hamas tarafından öldürüldüğü söylenen üç İsrailli gencin cesedi bulunmuştu.

Savcılar, İsrailli gençlerden ikisinin Kadir'i kaçırdıklarını, bilincini kaybedene kadar sopayla dövdüklerini ve diri diri yaktıklarını itiraf ettiklerini söyledi.

'Adalet yok'

Muhammed Ebu Kadir'ın babası Hüseyin Kadir, ruh sağlığı bozuk olduğu iddia edilen Ben David'in mahkemeyi yanıltmaya çalıştığını söyledi.

İsrailli Haaretz gazetesi baba Hüseyin Kadir'in "Adalet yok" dediğini aktardı.

Telif hakkı Getty Images

Mahkûm edilen iki İsraillinin alacağı ceza 13 Ocak'ta belirlenecek.

Üçüncü şüpheli Ben David'in duruşması da 20 Aralık'ta görülecek.

Geçen yıl Eylül ayında, 16 yaşındaki İsrail vatandaşları Naftali Fraenkel, Gilad Shaar ve 19 yaşındaki Eyal Yifrach'ı öldürdüğünden şüphelenilen iki Filistinli, İsrail güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştü.

Telif hakkı AFP
Image caption Ben David hakkındaki karar, ruh sağlığının incelenmesi için ertelendi.

Üçüncü şüpheli Hüssam Kawaşmeh ise Ocak ayında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Kudüs'te Filistinli Kadir'in işkenceyle öldürülmesi, Gazze Şeridi'nde 50 gün süren savaşı tetikleyen olaylar arasındaydı.

Birleşmiş Milletler verilerine göre 2200'den fazla kişinin öldüğü 2014 yılı, İsrail-Filistin arasındaki çatışmaların en kanlı yılı oldu.

İlgili haberler