Davutoğlu ve Tsipras düşürülen Rus jetini Twitter'da tartıştı

Telif hakkı AFP

Başbakan Ahmet Davutoğlu Brüksel'deki liderler zirvesindeyken Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras'la arasında Twitter üzerinden bir tartışma yaşandı.

Tsipras, TSİ 20.00 civarında peş peşe gönderdiği dört Twitter mesajında hem Türkiye'nin Suriye sınırında bir Rus savaş uçağını düşürmesini eleştirdi, hem de Türkiye'yi Yunan hava sahasını sürekli olarak ihlal etmekle suçladı.

Image caption @atsipras - Başbakan Davutoğlu'na: Neyse ki bizim pilotlarımız sizinkilerin Ruslara karşı olduğu kadar ateşli değil. #EUTurkey
Image caption @atsipras - Ege'de olanlar kabul edilemez ve inanılmaz #EUTurkey
Image caption @atsipras - Silahlara milyarlar harcıyoruz. Siz -- hava sahamızı ihlal için, biz -- sizi engellemek için #EUTurkey
Image caption @atsipras - En gelişmiş hava silah sistemlerine sahibiz -- ve yine de masum insanları boğan kaçakçıları yakalayamıyoruz #EUTurkey

Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan Tsipras'a yanıt ise TSİ 00.00 civarında geldi. Davutoğlu paylaştığı İngilizce mesajda , Brüksel'deki zirvenin gündemine ve çıkan sonuçlara odaklanılması gerektiğini ifade etti.

Image caption @Ahmet_Davutoglu - @atsipras'ın pilotlarla ilgili yorumları günün ruhuyla uyuşmuyor. Alexis: Gel pozitif gündemimize odaklanalım

Avrupa Birliği liderleri ile Ahmet Davutoğlu arasında gerçekleştirilen zirvede mülteci krizinin çözümü için tarafların işbirliği yapması yönünde anlaşma çıkmıştı.

AB, 3 milyar euro finansal destek, Türk vatandaşlarına Schengen ülkelerine vizesiz seyahat için yol haritası ve AB üyelik sürecinin hızlandırılması konularında taahhütler verdi.

Türkiye ise bu taahhütler karşılığında AB'ye kaçak yollarla girmiş olan göçmenlerin iadesini sağlayacak olan Geri Kabul Anlaşması'nı imzalamayı ve sınır kontrollerini artırarak göçmenleri AB ülkelerine taşıyan insan kaçakçılığı şebekeleriyle mücadeleyi artırmayı kabul etti.

İlgili haberler