İngiltere yarın IŞİD'i Suriye'de vurmayı oylayacak

Telif hakkı AP

İngiltere Başbakanı David Cameron, Çarşamba günü Parlamento'nun Suriye gündemiyle toplanacağını ve Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) yönelik hava operasyonlarının Suriye'ye doğru genişletilmesi teklifinin oylanacağını açıkladı.

Parlamento'da Suriye hava sahasındaki operasyonlara desteğin giderek arttığını ifade eden Cameron, hava operasyonlarının ulusal güvenlik için gerekli olduğunu savundu.

İngiltere, IŞİD karşıtı koalisyonun bir parçası olsa da hava operasyonlarına sadece Irak'ta katılıyor.

Telif hakkı
Image caption Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri, sadece Irak'ta IŞİD hedeflerini vuruyor.

Paris'te düzenlenen İklim Değişikliği Konferansı'ndan döndükten sonra konuşan Cameron, Çarşamba günü parlamenterler arasında 'uzun ve kapsamlı' bir tartışma yürütüleceğini, ardından da oylamaya geçileceğini ifade etti.

Corbyn, İşçi Partisi'ni serbest bıraktı

Telif hakkı Reuters
Image caption Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, oylamada partilileri başkanlık çizgisini takip etmeye zorlamayacağını söyledi.

Cameron, "Tüm parlamenterlerin fikirlerini söylemesi gerekiyor. Akıllarına takılan her konuda bana istedikleri soruyu da sorabilirler" dedi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, hava operasyonlarının Suriye'ye doğru genişletilmesi konusunun Parlamento'da iki gün tartışmaya açık tutulmasını talep ediyordu.

Ancak Cameron, tartışmanın bir gün süreceğini ifade etti.

İşçi Partisi lideri Corbyn, Cameron'un 'Oylama Çarşamba günü yapılacak' açıklamasından önce parti grubunu serbest bırakacağını ve İşçi Partili parlamenterlerin kendi iradeleriyle oy kullanacaklarını ifade etmişti.

Her ne kadar Jeremy Corbyn Suriye'de hava operasyonlarına karşı olduğunu dile getirse de, İşçi Partisi içerisinde 'Evet' oyu kullanacakların olduğu belirtiliyor ve Corbyn'in parti grubunu serbest bırakmasıyla kararın Parlamento'da kabul edilme ihtimalinin çok güçlü hale geldiği vurgulanıyor.

Cameron: Operasyonlar Irak'ta başarıya ulaştı

Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri'nin Irak'ta koalisyon güçleri eşliğinde düzenlediği hava operasyonlarının IŞİD'in ilerleyişini durdurduğunu ve örgütün geri çekildiğini ifade eden Cameron, "Irak'ta IŞİD elindeki topraklar yüzde 30 azalmış durumda. Altyapılarına büyük hasar verildi. Bu başarıyı Suriye'ye de taşımalıyız" dedi.

Suriye'de düzenlenecek hava operasyonlarının ülkeye istikrar kazandırma stratejisinin sadece askeri ayağı olduğunu vurgulayan Cameron, siyasi ve diplomatik süreçlerin de işleyeceğini ifade etti.

Cameron çözümün zaman alacağının da altını çizdi.

İlgili haberler