Almanya, Suriye'ye asker gönderiyor

Telif hakkı Reuters

Almanya'da hükümet, Irak İslam Şam Devleti'yle (IŞİD) mücadeleye katkıda bulunmak üzere bölgeye asker gönderme kararı aldı.

Bakanlar Kurulu'nun parlamentoya sunduğu plana göre, Alman askeri gücü keşif uçakları, bir donanma fırkateyni ve 1,200 askerden oluşacak.

Parlamentonun öneriyi Çarşamba günü oylamaya koyması bekleniyor.

Almanya IŞİD'e karşı mücadeleye 13 Kasım'daki Paris saldırılarının ardından Fransız Cumhurbaşkanı Francois Hollande'ın talebi üzerine katılmaya karar vermişti.

Alman güçleri doğrudan çatışmalara katılmayacak.

Parlamento üyelerinin tasarıyı desteklemesi bekleniyor.

Bu Almanya'nın mevcut askeri operasyonları arasında en büyüğü olacak.

'Siyasi karın ağrısı'

Silahlı kuvvetler mensuplarının üye olduğu dernek, hedefler kesin şekilde belirlenmeden çatışmaya girmenin riskleri konusunda uyardı.

Silahlı kuvvetleri ilgilendiren konularda etkili olan derneğin başkanı Andre Wuestner Alman televizyonlarına yaptığı açıklamada, ciddiye alınması durumunda savaşın 10 yıldan uzun süreceğini düşündüğünü söyledi.

Yeşiller Partisi Genel Başkanı Simone Peter, BM kararı olmadığı dikkate alındığında sevk kararının yasal zemini konusunda kaygıları bulunduğunu söyledi. Peter, ''Bu sevkiyatın ne siyasi hedefi, ne siyasi bir çerçevesi var. Bu nedenle, sorumsuzca bir misyon'' dedi.

BBC'nin Berlin'deki muhabiri Jenny Hill, Alman kamuoyunun görevin tanımlanan sınırın dışına çıkılmasından endişelendiklerini, milletvekillerinin de tasarıya desteği 'siyasi karın ağrısı' olarak nitelediklerini söylüyor.

Salı günü yayınlanan bir kamuoyu yoklaması, Alman kamuoyunun yüzde 71'inin bu misyonla Almanya'ya yönelik saldırı tehdidinin artacağına inandıklarını ortaya koyuyor.

Askeri sevkiyatı destekleyenlerin oranı yüzde 45; karşı çıkanların oranı ise yüzde 39.

Almanya geçen hafta IŞİD militanlarına karşı savaşan 1,500 Fransız askerine katılmak için Mali'ye 650 asker yollamaya karar vermişti.