Birgün çalışanlarının davası 10 Aralık'a kaldı

Birgün gazetesi yöneticileri Barış İnce, Berkant Gültekin ve Can Uğur hakkında, gazetenin attığı “Hırsız, Katil Erdoğan” manşetinden dolayı “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması yapıldı ve iddianamenin okunması ve ilk savunmalardan sonra dava 10 Aralık'a ertelendi.

Çağlayan adliyesindeki 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin gördüğü davada gazeteciler hakkında 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Davanın ilk duruşmasında gazetecilere destek vermek üzere CHP milletvekilleri Ali Şeker, Onursal Adıgüzel, Aykut Erdoğdu, Mahmut Tanal, Eren Erdem, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, gazeteciler ve okurlar hazır bulundu.

Salonun küçük gelmesi üzerine daha büyük bir salon ayarlanmasına karar verildi

Image caption Birgün gazetesi davayı bugün bu başlıkla manşete çekti

Dava duruşması 12.00'de iddianamenin okunmasıyla başladı.

İlk savunmalar başladığında Birgün Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü Berkant Gültekin "Sanki bu ülkede yolsuzluklar olmamış, gençler ölmemiş gibi. Bu sloganı milyonlar sokakta haykırmıştır. Bunlar politik eleştirilerdir. Cumhurbaşkanının izlediği politikalar bu sloganın ortaya çıkmasındaki ana nedendir. Bu sözlerin politik eleştiri niteliğinde olduğu AİHM kararlarıyla da sabittir. Diğer yandan Erdoğan neyine güvenerek bu davayı açmıştır anlamış değiliz. Bu dava tamamen siyasidir" diye konuştu.

Gültekin'in ardından savunmasını yapan Can Uğur ise "Eleştirilerimizin maddi temelleri vardır. Suçlamaya konu olan manşet 14-15 yaşında öldürülen çocukların sesini duyurmak için atılmıştı" dedi.

Birgün Gazetesi Yayın Danışmanı Barış İnce ise savunmasına tutuklanan Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarları Can Dündar ve Erdem Gül'e selam göndererek ve öldürülen Diyarbakır barosu başkanı Tahir Elçi'yi anarak başladı.

'TCK 299 diye bir madde yok'

Birgün'ün avukatı Tolgay Güvercin de konuşmasına Tahir Elçi'yi anarak başladı.

Güvercin; gazetecilere yönelik suçlamalara zemin teşkil eden kanun maddesi hakkında "Şunu baştan belirtmek gerekir; TCK 299 yoktur. Bu maddenin aleyhinde AİHM ve Anayasa Mahkemesi tarafından verilmiş birçok karar vardır. Söz konusu kararlarda görevi nedeniyle hiç kimseye ayrıcalıklı bir kanun maddesinin uygulanamayacağı anlatılıyor. Bu kararlar devlet başkanına özel koruma sağlanamayacağını söylüyor" dedi.

Birgün gazetesi yöneticileri gazeteye yılbaşından bu yana 20 dava açıldığını, bunlardan 8'inin "cumhurbaşkanına hakaret" davası olduğunu söylüyorlar.

Bugün Çağlayan adliyesinde Birgün gazetesi yöneticileri dışında gazeteciler Hayko Bağdat, Hakan Gülseven ve Mustafa Hoş hakkında da ayrı "cumhurbaşkanına hakaret" davaları görülüyor.

2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde Birgün gazetesi yönetici ve yazarları hakkında açılmış 5 ayrı davanın daha duruşması görülüyor.

İlgili haberler