Erdoğan ile görüşen Obama: Rusya ile gerilim düşmeli

Telif hakkı AFP

ABD Başkanı Barack Obama, geçen hafta Suriye sınırında düşürülen Rus savaş uçağıyla ilgili olarak, Türkiye'nin kendisini savunma hakkını desteklediğini söyledi ama Rusya ile gerilimin düşmesi gereğini de vurguladı.

İklim Zirvesi dolayısıyla Paris'te bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile özel bir görüşme yapan Obama, "ABD Türkiye'nin kendisini ve hava sahasını koruma hakkını desteklemektedir" diye konuştu.

Amerikan başkanı buna karşılık Türkiye ile Rusya arasındaki diplomatik gerilimin düşürülerek IŞİD'e odaklanılması çağrısı yaptı.

Obama, görüşmeyle ilgili olarak "Türkiye ile Rusya'nın gerilimi düşürmek ve konuya diplomatik bir çözüm bulmak için nasıl birlikte çalışabileceklerini konuştuk. Hepimizin ortak bir düşmanı var o da IŞİD ve bu tehdide odaklanmamız gerekiyor" dedi.

Türkiye'yi Suriyeli mültecileri "cömertce ülkesine kabul ettiği için" öven Obama, Türkiye'nin sınır güvenliğini de artırdığını söyledi.

Erdoğan: Bölgedeki gerilimler bizi üzmektedir

Anadolu Ajansı'na göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, "Türkiye Rusya arasındaki gelişmelerin değerlendirmesini yaptık. Buradaki derdimiz, bu işin diplomatik başlıklar, söylem içerisinde nasıl neticeye kavuşturulmasıdır. Zira bölgedeki gerilimler, bizleri de üzmektedir" dedi.

ABD'nin Paris'teki OECD Daimi Temsilciliğinde yapılan basına kapalı görüşme, yaklaşık bir saat sürdü.