HDP'li Baluken: Öcalan'la herhangi bir görüşme yok

Telif hakkı AFP

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, BBC Türkçe'ye "Devlet ile Öcalan arasındaki görüşmeler sürüyor" diyen AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu'nun iddialarına yanıt verdi. İdris Baluken, Ensarioğlu'nu yalan söylemekle suçladı, "Öcalan'la herhangi bir görüşme yoktur" dedi.

Partisinin Mardin Milletvekili Mithat Sancar ile birlikte TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Baluken, Galip Ensarioğlu'nun bakanlık beklentisi olduğunu ve gündemi değiştirmek istediğini söyledi.

Baluken, "Öcalan ağır bir tecrit altındadır" dedi

HDP Grup Başkanvekili sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün bu sorunlar da ağırlaştırılmış tecrit devrede olduğu için yaşanıyor. Bu yalanlara herkesin karnı tok, bir an önce tecrit yolu kaldırılıp İmralı yolu herkese açılmalıdır."

TIKLAYIN - AKP'Lİ ENSARİOĞLU: ÖCALAN'LA GÖRÜŞÜYOR

İdris Baluken ayrıca 20 bine yakın insanın Diyarbakır'ın Silvan ilçesinden göç etmek zorunda kaldığını, Silvan genelinde neredeyse baskın yapılmayan ev kalmadığını, ilçede gazetecilerin kafasına silah dayandığını söyledi.

Baluken, "IŞİD'in Türkiye kolu olan Esadullah timi ve bu kontra yapılardan oluşan gladyo örgütü işbirliği ile Silvan'da operasyonlar yürütüldü" diye konuştu.

Sancar'dan 'Yugoslavya' benzetmesi

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar da Türkiye'de son 6 ayda 17 ilçe ve kent merkezinde toplam 117 gün sokağa çıkma yasağı uygulandığına dikkat6 çekti.

Mithat Sancar, Mardin'in Nusaybin ilçesinde düzenlenen operasyonların, "Yugoslavya iç savaşındaki tablodan farklı olmadığını" iddia etti.

Sancar, "Keskin nişancılar sokağa çıkma yasağının olduğu kentlerde iş başındalar" dedi.

İlgili haberler