Rusya: Erdoğan ve ailesi IŞİD'le petrol ticareti yapıyor

Telif hakkı AP

Rusya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesini 'IŞİD'le doğrudan petrol ticareti yapmakla' suçladı.

Erdoğan ise iddiayı 'iftira' olarak nitelendirdi, "Bunu Türkiye'ye atma hakkına kimse sahip değildir" dedi.

Moskova'da gazetecilere bir brifing veren Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoly Antonov, Türkiye'nin Suriye ve Irak'tan 'çalınan petrolün' en büyük alıcısı olduğunu öne sürdü.

TIKLAYIN: ÜÇ UZMANDAN RUSYA'NIN İDDİALARINA YANIT

Antanov, "Elimizdeki bilgilere göre, ülkenin en üst düzey siyasi liderliği, Erdoğan ve ailesi bu suç faaliyetine karışmış durumda'' dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın dağıttığı uydu haritasında petrol tankeri olduğu söylenen araçlar IŞİD'in kontrolündeki bölgeden Türkiye'ye seyir halinde görünüyor.

Kremlin'e göre, kamyonlar Türkiye'de aralarında rafinerilerin de bulunduğu üç yere, ardından da üçüncü bir ülkeye gitti.

Rusya, elindeki kanıtların sadece bir kısmını açıkladığını söylüyor.

Erdoğan'dan Rusya'ya 'iftira' suçlaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Rusya'nın iddiasına Katar'da yanıt verdi.

Katar Üniversitesi'nin "Fahri Doktora" verdiği Erdoğan, "Rusya'nın, Türkiye'nin haklı olduğunu tüm dünyanın bildiği bir konuda orantısız tepkilerini üzüntüyle karşılıyoruz" dedi.

TIKLAYIN: TÜRKİYE GERÇEKTEN IŞİD'DEN PETROL ALIYOR MU?

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle DAEŞ'in petrollerini Türkiye'nin satın aldığını söylemek gibi bir iftiranın içine girmek, bunu Türkiye'ye atma hakkına kimse sahip değildir...Türkiye bir terör örgütünden petrol alacak kadar ahlaki değerlerini kaybetmemiştir.

"Çok açık ve net söyledim. Bu iftirayı atanlar bunu ispat etmek zorundadır. Bunu ispat ettikleri anda ben Cumhurbaşkanlığı koltuğunda bir dakika durmam.

"Ancak iftirayı atanların da oturdukları koltukta durmamaları gerekir. Dürüst siyaset bunu gerektirir."

Erdoğan, daha önce de Rusya lideri Vladimir Putin tarafından dile getirilen suçlamalarla ilgili olarak, "Bu iddialar kanıtlanırsa ben bu makamda durmam" demiş ve Putin'e seslenerek "Aksi halde sen o makamda durur musun?" diye sormuştu.

24 Kasım'da bir Rus uçağının Türk savaş uçakları tarafından hava sahasını ihlal ettiği gerekçesi ile düşürülmesinin ardından Ankara ile Moskova arasında bir dönem çok iyi olan ilişkiler kopma noktasına gelmiş durumda.

İlgili haberler