Rusya: Erdoğan ve ailesi IŞİD'le petrol ticareti yapıyor

Telif hakkı AP

Rusya Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesini 'IŞİD'le doğrudan petrol ticareti içinde olmakla' suçladı.

Moskova'da gazetecilere bir brifing veren Savunma Bakan Yardımcısı Anatoly Antonov, Türkiye'nin Suriye ve Irak'tan 'çalınan petrolün' en büyük alıcısı olduğunu öne sürdü.

Antanov, "Elimizdeki bilgilere göre, ülkenin en üst düzey siyasi liderliği, Erdoğan ve ailesi bu suç faaliyetine karışmış durumda'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce Rusya lideri Vladimir Putin tarafından dile getirilen suçlamalarla ilgili olarak, "Bu iddialar kanıtlanırsa ben bu makamda durmam" demiş ve Putin'e seslenerek "Aksi halde sen o makamda durur musun?" diye sormuştu.

TIKLAYIN - RUSYA'DAN TÜRKİYE İLE TEMASA YEŞİL IŞIK

TIKLAYIN - OBAMA'DAN ERDOĞAN VE PUTİN'E ÇAĞRI: GERİLİMİ DÜŞÜRÜN

24 Kasım'da bir Rus uçağının Türk savaş uçakları tarafından hava sahasını ihlal ettiği gerekçesi ile düşürülmesinin ardından Ankara ile Moskova arasında bir dönem çok iyi olan ilişkiler kopma noktasına gelmiş durumda.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın dağıttığı uydu haritasında petrol tankeri olduğu söylenen araçlar IŞİD'in kontrolündeki bölgeden Türkiye'ye seyir halinde görünüyor.

Kremlin'e göre, kamyonlar Türkiye'de aralarında rafinerilerin de bulunduğu üç yere, ardından da üçüncü bir ülkeye gitti.

Rusya, elindeki kanıtların sadece bir kısmını açıkladığını söylüyor.

Türkiye: İftira

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise daha önce yaptığı açıklamada, "DAİŞ terör örgütünden petrol alan kişilerden bir tanesi Rus ve Suriye vatandaşı olduğu, Amerikan Hazine Bakanlığı tarafından söylenilen George Hasasi'dir. Bunu Amerikan Hazine Bakanlığı da açıkladı. Önce bunu açıklasınlar. İftiralarla bunlar yürümez" demişti.

"Petrol kaçakçılığını yapanları enseleriz. Bilgim dahilinde böyle bir şey bu güne kadar olmamıştır. Bugüne kadar yasal yollardan petrol almışızdır" diyen Cumhurbaşkanı, "Rusya'nın Türkiye'ye karşı aldığı tedbirlere yanıt verilecek mi?" sorusuna "Eteklerdeki taşlar dökülsün, ne yapacağımıza bakacağız" yanıtını vermişti.

İlgili haberler