Rusya'dan Türkiye ile temasa yeşil ışık

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kıbrıs'ta yaptığı açıklamada Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu'yla Belgrad'da görüşmeyi reddetmeyeceğini söyledi.

Sergey Lavrov bu açıklamayı, Kıbrıs Dışişleri Bakanı Yannis Kasulidis'le Lefkoşa'da görüşmesi sonrası yaptı.

Çavuşoğlu ve Lavrov, yarın ve Cuma günleri Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da yapılacak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dışişleri Bakanları toplantısına katılacak.

Çavuşoğlu'nun görüşme konusunda "ısrar ettiğini" söyleyen Lavrov "Bu temastan kaçınmayacağız, Çavuşolu'nun anlatacaklarını dinleyeceğiz" dedi.

Çavuşoğlu ve Lavrov'un toplantı çerçevesinde bir ikili görüşme yapması bekleniyor.

İki bakan, Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği gerekçesi ile bir Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından geçen hafta Çarşamba günü bir telefon görüşmesi yapmıştı.

TIKLAYIN - RUS ÜNİVERSİTELER TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ KESİYOR

TIKLAYIN - DAVUTOĞLU: RUS PİLOTUN CENAZESİ TÜRKİYE'DE

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç görüşme sonrası, iki bakanın önümüzdeki günlerde bir araya gelmesinin kararlaştırıldığını açıklamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova ise Lavrov'un Türk mevkidaşının görüşme talebini kabul etmediğini söylemişti.

Putin, Erdoğan'la görüşmeyi reddetmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Pazar günü Paris'te görüşme talebi Kremlin tarafından reddedilmişti.

Putin'in danışmanı Yuri Uşakov, "Türkiye özür dilemeye hazır değilse Erdoğan'la görüşmeyi reddediyoruz" demişti.

Erdoğan ise Türkiye'nin özür dilemeyeceğini, asıl özür dilemesi gerekenin hava sahası ihlali yapan Rusya olduğunu vurgulamıştı.

İlgili haberler