Davutoğlu'ndan Putin'e çağrı: Tansiyonu düşürelim

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Azerbaycan'da temaslarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Türkiye pişman olacak" açıklamasını değerlendirdi. Davutoğlu Putin'e, 'öncelikle söylem düzeyinde tansiyonu düşürme' çağrısı yaptı.

Ahmet Davutoğlu ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türk ve Azeri heyetleri arasında Bakü'deki Zugulba Sarayı'nda yapılan görüşmeler sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, "Tansiyonu yükselten açıklamalar yapan Sayın Putin'e de buradan çağrıda bulunuyorum. Öncelikle söylem düzeyindeki tansiyonu düşürelim. Karşılıklı ithamlar yerine konuşma zemininde buluşalım” dedi.

Putin bugün yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, "Türkiye haince bir savaş suçu işledi. Bu davranışı nedeniyle pişman olacak" diye konuşmuştu.

TIKLAYIN - PUTİN: TÜRKİYE PİŞMAN OLACAK

TIKLAYIN - TÜRKİYE GERÇEKTEN IŞİD'DEN PETROL ALIYOR MU?

Geçen hafta düşürülen Rus savaş uçağı ile ilgili olarak "Türkiye, kendi sınırını korumuştur" diyen Davutoğlu, şu ana kadar hiçbir ülkeyi hedef alan bir tavır içinde olmadıklarının altını çizdi.

Sınır ihlallerini her seferinde Rusya ile ve ilgili taraflarla paylaştıklarının belirten Davutoğlu, angajman kurallarının da daha önceden ilan edildiğine dikkat çekti.

"Türkiye Cumhuriyeti toprakları ve hava sahası kutsaldır" diyen Davutoğlu, sorumlusu olmadıkları bir kriz sebebiyle Rusya'nın Türkiye'ye ekonomik ambargo uygulama kararı almasını da büyük çelişki olarak gördüklerini söyledi.

Başbakan, "Kendilerine ekonomik ambargo uygulandığında bundan hoşnut olmayanlar, başkalarına da ekonomik ambargo uygulamamalıdır" diye konuştu.

Telif hakkı AFP

Erdoğan: İspat edemezsen koltuğu bırakacak mısın?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Rusya'nın, kendisini ve ailesini 'IŞİD'le doğrudan petrol ticareti yapmakla' suçlamasına tepkisini sürdürdü.

Erdoğan Putin'e hitaben, "Rusya, bizim DAEŞ'ten petrol aldığımızı ispat etmek zorunda. İspat ederse ben koltuğu bırakırım. Ama ispat edemez ise Putin koltuğu bırakacak mı?" diye sordu.

Türkiye'nin doğalgaz ve petrol aldığı yerlerin belli olduğunu belirten Erdoğan, suçlamalara ailesinin karıştırılmasının da ahlaki olmadığını söyledi.

Telif hakkı Reuters

Erdoğan Rusya'ya, suçlamalarını iade etti:

"Haa, (petrolü) kim alıyor? Onu da söyleyeyim. Hem Rus pasaportu sahibi hem de Suriyeli olan George Hasawi bu işin en büyük tüccarıdır. DAEŞ'ten petrolü alıyor; hem rejime satıyor, hem de uluslararası bu işi yapan camiaya satıyor. Bunu Amerikan Hazine Bakanlığı belgelerle açıkladı. Bir de Rusların meşhur satranç ustası var (Dünya Satranç Federasyonu Başkanı Kirsan Ilyumzhinov). O da bu yarışın içerisinde. O da bu petrol tüccarlığını yapıyor. Elimizde belgelerimiz var, bunları dünyaya açıklamaya başladık, başlayacağız."

Çavuşoğlu, Lavrov ile görüştü

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bugün AGİT toplantısı için gittikleri Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da bir araya geldi.

Bu görüşme, Türkiye ve Rusya arasında, 'uçak krizi' sonrası yapılan en üst düzey temas oldu.

Yaklaşık 40 dakika süren görüşme sonrası herhangi bir açıklama yapılmadı.

İlgili haberler