Mültecilerin üzerine kamyon süren Macar şoföre hayran sayfası

Telif hakkı Getty

Fransa’nın Calais kentinde, mültecilerin üzerine kamyonunu sürerken çektiği görüntüleri internette paylaşan Macar şoför, ülkesinde bir gecede şöhret oldu. Aşırı sağcı gruplar, Arpad Levente Jeddi adlı şoför için Facebook’ta hayran sayfası oluşturdu.

İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesinin haberine göre, Jeddi hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

TIKLAYIN - GÖÇMENLERE TEKME ATAN MACAR KAMERAMAN: KALPSİZ BİR IRKÇI DEĞİLİM

Jeddi, sosyal medyadaki savunmasında kendisini eleştirenleri “ekmek parasıyla oynamakla” suçladı.

'Gaza bas, kahraman ol'

Jeddi’nin videolarını yayımladığı sayfa, geçen haftadan bu yana 18.000’den fazla beğeni aldı.

Aşırı sağcı içeriğin paylaşıldığı sayfada, videodan alınan bir karenin üzerinde "Bas gaza milli kahraman ol" sözleri yer alıyor.

"Calais Göçmenleri, Şoförler ve Avrupa’ya Karşı" adlı filmde, yol kenarında yürürken üzerine araba sürülen mültecilerin kaçıştığı görülüyor.

Jeddi, Facebook sayfasında “(Polise ihbarda bulunan kişi), kendisini suçlulardan korumaya çalışan bir insanın hayatını neden mahvetmek istiyor. Tehlikeli bir sürüş yok. Oradaki güruhun tehdidi altındaydık. Orası bir savaş alanı gibiydi” dedi.

Jeddi’nin çalıştığı Dabeda adlı Slovak nakliye şirketinin sahibi, olayı araştırdıklarını belirterek, "Videonun ne zaman çekildiğine bakacağız. Benim kamyonumda çekilip çekilmediğine bakacağız. Benim kamyonumla insanlara saldırılmasına izin veremem" dedi.

İlgili haberler