Türk Akımı projesi resmen askıda

Telif hakkı Reuters

Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, Türk Akımı projesi ile ilgili hazırlık çalışmalarını durdurduklarını açıkladı.

Türk Akımı, Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa pazarlarına taşıyacaktı.

Bununla birlikte Rus bakan, Türkiye'de nükleer santral kurulmasıyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Türk Akımı projesinin özellikle fiyat konusundaki anlaşmazlıklar yüzünden çıkmaza girdiği bir süredir konuşuluyordu.

Ancak Novak geçen ay, Rusya'nın uçağının düşürülmesinden kısa bir süre önce G20 zirvesi için geldiği Türkiye'de "Yeni hükümet kurulur kurulmaz, Türkiye'nin yeni enerji bakanı ile Türk Akımı'nın hayata geçirilmesi için çalışmalara devam edeceğiz" demişti.

Novak, zirve sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüş ve 16 Kasım'da yaptığı açıklamada, Türk akımı ile ilgili sürecin Türkiye'de hükümet kurulmasıyla yeniden başlayacağını söylemişti.

TÜRK AKIMI PROJESİ NEYDİ?

Aralık 2014'te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyareti sonrasında açıklanan projede inşaata 2016'da başlanması öngörülmüştü.

Avrupa'ya doğalgazını bugüne dek asıl olarak Ukrayna üzerinden satan Rusya, bu ülke ile yaşadığı sorunlar ardından doğalgazını Karadeniz'in altından geçirerek Türkiye topraklarına ve buradan da Avrupa'ya taşımak istiyordu.

'Enerji bağımlılığı konusunda Türkiye'ye uyarı'

Enerji piyasası uzmanı Cüneyt Kazokoğlu, Türk akımını "Rusya'dan aldığı gazı son 10 yılda ikiye katlayan ve toplam gaz ithalinin %60'a yakınını Rusya'dan yapan Türkiye'nin, bu ülkeye bağımlılığını daha da artıracak bir proje" olarak değerlendiriyor.

Kazokoğlu'na göre bugünkü askıya alma haberi de, Rusya’nın enerji kozlarını nasıl kullanabileceğine dair bir emare olarak görülmeli.

Dolayısıyla da Türk enerji politikası açısından Rusya’ya bağımlılığın daha da artmaması yönünde bir uyarı görevi yapmalı.

İlgili haberler