ABD'de bir evde 5000 silah bulundu

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde polis, Brent Nicholson adlı bir adamın evinde 5000 silah buldu.

Binlerce tüfek ve tabancanın, Brent Nicholson'ın Chesterfield kasabasındaki evinde ve garajında bulunduğu açıklandı.

Chesterfield Şerifi Jay Brooks Reuters ajansına yaptığı açıklamada "Bu, bizim 'eşek yüküyle silah' tanımımızı tamamen değiştirdi" dedi.

Polis Nicholson'un evinin oturma odası, koridorları, yatak odalarına yivli tüfekler ve av tüfeklerinin yığıldığını; mutfak tezgahı, masaların ve sehpaların üstünde ise tabancaların bulunduğunu açıkladı.

Yetkililer, garaj kapısını açtıklarında ayaklarına silahların döküldüğünü de söyledi.

Gizemini koruyor

Dünyada en fazla silah sahibinin bulunduğu ABD için bile bir evde 5000 silah bulunması olağanüstü bir durum.

ABD'nin Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu'dan bir sözcü Nicholson'un cephaneliğinin büyük olasılıkla ele geçirilenler arasında en büyüğü olduğunu söyledi.

Nicholson'un neden bu kadar büyük bir cephaneliğinin bulunduğu ise gizemini koruyor. Yetkililer Nicholson'un takıntılı bir silah stokçusu mu yoksa ülkenin güneyinden New Jersey, New York gibi Kuzey eyaletlerine gönderilen yasadışı ateşli silah ticaretinde bir arz noktası mı olduğunu anlamaya çalışıyor.

Telif hakkı AFP

Kayıtlara göre Nicholson daha önce çalıntı mal bulundurmakla suçlanmıştı.

Eşi Sharon Nicholson ise kocasının silahları yasal yollarla satın aldığını savunuyor.

Kasaba polisi Nicholson'un evinde çalıntı eşyaların da ele geçirildiğini ifade etti. Şerif Brooks Nicholson'un cephaneliğinden yüzlerce silah çalındığını ancak seri numaraları silindiği için bu silahları bulmanın mümkün olmadığını düşünüyor.

Trafik suçu ele verdi

Nicholson 21 Ekim'de Kaliforniya eyaletinde trafik suçu nedeniyle durdurulunca plakasının sahte olduğu anlaşıldı. Polis durdurulan Nicholson'un kamyonetinin arka koltuğunda 20 tüfek, 9 tabanca, 200 adet uyuşturucu hap buldu.

Nicholson tutuklandıktan sonra evinin aranması istendi.

Güney Kaliforniya eyaleti özel silah satışlarını düzenlemiyor, bu nedenle kişiden kişiye yapılan ruhsatsız satışları takip etmek mümkün değil.

Son olarak Kaliforniya'nın San Bernardino ilçesinde bu hafta 14 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırılar ABD'de silah satın alma ve taşıma tartışmalarını yeniden gündeme getirmişti.

İlgili haberler