Irak'tan ABD'ye özel kuvvetler tepkisi

Telif hakkı AFP

ABD'nin Irak'a 100'e yakın özel kuvvet birliği gönderileceğini açıklamasının ardından Irak Başbakanı Haydar El Abadi, "Kara harp birliklerinin gönderilmesini düşmanca bir davranış olarak kabul ederiz ve ona göre davranırız" dedi.

Washington, Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı baskın ve rehine kortarma operasyonları düzenlemeleri için özel kuvvet birliklerinin Irak'a gönderileceğini açıklamıştı.

Başbakan Haydar El Abadi ise hiçbir ülkeden kara birliği talebinde bulunmadıklarını ve buna ihtiyaç da duyulmadığını söyledi.

Abadi'nin açıklamalarına ABD'den henüz bir yanıt gelmedi.

Irak Başbakanı'nın açıklamalarından önce konuşan ABD Başkanı Barack Obama ise özel kuvvetlerin IŞİD'i Irak'ta 'köşeye sıkıştıracağını' savunmuştu.

Obama özel kuvvetlerin Irak'a gitmesinin 2003 yılındaki gibi bir işgal olmadığını da vurgulayarak "Kara birlikleri olmayacak dediğimde taburlar dolusu askerin Suriye ya da Irak'a gönderilmeyeceğini ifade ettim" dedi.

CBS televizyon kanalında konuşan Obama, amaçlarının IŞİD'i sistematik olarak köşeye sıkıştırıp yok etmek olduğunu da belirtti.

İlgili haberler