San Bernardino saldırısı: İpuçları zanlı eşlerin geçmişinde mi?

Telif hakkı AP

ABD'de San Bernardino'da 14 kişiyi öldüren karı-kocanın bu saldırıyı niçin yapmış olabileceğine ilişkin soruşturma sürüyor.

ABD Başkanı Barack Obama Çarşamba günkü saldırıdan sonra olayın ya işyerindeki bir sorunla ilgili ya da terör bağlantılı olabileceğini söylemişti.

Polis, Syid Rizwan Farook'un karısıyla birlikte saldırıyı gerçekleştirmeden kısa süre önce işyerinde verilen partide bir tartışmaya karıştığını söylüyor.

Fakat soruşturmayı yürüten uzmanlar, olay yerinde bulunan boru bombaları ve diğer patlayıcı maddeler ile çiftin evlerinde yapılan aramada ortaya çıkan silahlar ve binlerce merminin bir planlamaya işaret ettiğini düşünüyorlar.

Peki saldırganlar hakkında neler biliniyor? Bu bilgiler saldırının sebebi hakkında ipucu veriyor mu?

Syed Rizwan Farook

Tanıyanlar Syed Rizwan Farook'u "Amerikan rüyasının vücut bulmuş hali" gibi tarif ediyor ve mutlu olmak için herşeye sahip olduğunu söylüyorlar.

Telif hakkı EPA
Image caption Syed Rizwan Farook ve eşi Tashfeen Malik saldırı sırasında polisle girdikleri çatışmada öldürüldü

Şikago doğumlu 28 yaşındaki Farook San Bernardino Kamu Sağlığı Dairesi'nde çevre sağlığı uzmanı olarak 47.500 dolar gibi dolgun bir maaşla çalışıyordu.

Yakınlarda baba olan Farook, bir çöpçatan sitesinde kendisine ait olduğu düşünülen bir hesaptaki profil bilgilerine bakılırsa arabaları ve silahları seven dindar bir adamdı.

Guardian gazetesinin haberine göre "farooksyed49" kullanıcı adlı hesap kendisini "Eski ve yeni otomobillerle uğraşmayı, dini kitaplar okumayı, dışarda yemek yemeyi, bazen seyahati ve arka bahçede küçük kızkardeşim ve arkadaşlarımla silah talimi yapmayı severim" diye tanıtıyor.

Derhal incelemeye alınan Hindistan merkezli Imilap.com adlı çöpçatan sitesindeki bu hesaptaki profil bilgileri 6 yıl önce girilmiş.

Dedektifler Farook'un aradan geçen süre içinde radikalleşmiş olması ihtimalini de araştırıyor.

Amerikan NBC televizyonu istihbarat kaynaklarına dayandırarak, Farook'un Los Angeles bölgesinde yaşayan aşırı görüşlü ve ülke dışında bulunup Amerikan yetkililerinin 'dikkatini çekmiş' isimlerle ilişkili bazı kişilerle teması olduğunu duyurdu.

Los Angeles Times gazetesinin bir güvenlik kaynağına dayandırdığı haberine göre, Farook 2013 yılında Hac zamanı Suudi Arabistan'a gidiyor ve 2014 Temmuz'unda dönüyor.

Buna karşılık, anne babası Pakistan'da doğmuş olan Farook'un bu ülkeye gittiğine dair bir kayıt yok.

Yine LA Times'ın haberine göre, Farook'un dış gezileri kısa süreli olduğu için ve cihatçıların eğitim kamplarının bulunduğu yerleri kapsamadığı için güvenlik makamlarının dikkatini çekmemiş.

Telif hakkı ABC News
Image caption Syed Rizwan Farook'un internet çöpçatan sitesindeki fotoğrafı

Fakat gazete dedektiflerin, olay yerinde bulunan uzaktan kumandalı boru bombalarının Inspire isimli bir dergideki tarife göre yapılmış olabileceği ihtimalini de araştırdıklarını bildiriyor.

Bu internet dergisi Arap yarımadasında faaliyet gösteren Yemen merkezli El Kaide tarafından hazırlanıyor.

Farook hakkında bilinen bir başka şey, Riverside İslam Merkezi'nde her gün namaza gittiği.

Fakat, üç hafta önce namaza gitmemeye başlamış.

Merkez'in yöneticisi Mustafa Kuko, Farook'un aşırı görüşler benimsediğine işaret edecek bir belirti görmediğini söylüyor.

Kuko, "Dinine gayet bağlı biriydi ve iyi kalpli, sakin bir insana benziyordu. Kimseyle tartışmaya kavgaya girmez yumuşak bir sesle kibar kibar konuşurdu. Biraz içine kapalı biriydi, çok sosyal değildi" diyor.

Mustafa Kuko, yönettiği İslam Merkezi'nde "Fanatiklikten uzak, ölçülü dengeli" vaazlar verildiğini söylüyor.

Farook'un aile geçmişinde bazı istikrarsızlıklar olabileceğini gösteren ipuçları var.

Guardian gazetesinin haberine göre, 2006 ve 2008 yıllarında Farook'un annesi Rafia, adı yine Syed olan babası aleyhine mahkemeye başvurarak kendisine yaklaşmaktan men kararı çıkarttırmış.

Rafia Farook bu davalar için verdiği dilekçelerde Farook'un babasını "akli dengesi yerinde olmayan, alkolik ve ilaç tedavisi" gören biri olarak tanımlıyor ve kendisini her gün öldürmekle tehdit ettiğini söyleyerek suçluyor.

Tashfeen Malik

Farook'la birlikte Çarşamba günkü saldırıyı düzenleyen 27 yaşındaki eşi Tashfeen Malik hakkında çok daha az bilgi var.

Telif hakkı EPA
Image caption Polis hem olay yerinde hem çiftin evinde çok sayıda silah ve cephane buldu

Pakistan'da doğduğu düşünülüyor.

Associated Press ajansına bilgi veren bir kaynak, Tashfeen Malik'in Farook ile 2013'deki Hac ziyareti sırasında Suudi Arabistan'da tanıştığını söylüyor.

Amerikan federal istihbarat servisi FBI, Tashfeen Malik'in ABD'ye 2014 yılında Pakistan pasaportuyla ve nişanlısı Amerikalı olduğu için verilen vizeyle geldiğinin açıkladı.

Bu tür vizelerde kişiye, nişanlısı ile evlenmesi için 90 gün süre veriliyor, bu gerçekleşmez ise ülkeyi terketmesi isteniyor.

Vize başvurusu değerlendirilirken yine AP ajansına göre kendisiyle yüzyüze bir görüşme yapılmış, biometrik bilgileri alınmış ve ulusal güvenlik açısından tehdit oluşturmadığını doğrulamak için geçmişine dair araştırma yapılmış.

Çift 2014 yılında Riverside'da evlenmiş ve Riverside İslam Merkezi'nde yapılan düğüne 300 kişi katılmış.

Malik 2014 yılının Eylül ayında kalıcı oturum izni için başvurmuş ve 2015 yılında İç Güvenlik Bakanlığı ve FBI tarafından hakkında yapılan güvenlik araştırmalarından sonra bu hakkı kazanmış.

İlgili haberler