En az 100 Türk askeri 'görev değişimi için Musul'a gönderildi'

Telif hakkı Getty

En az 100 Türk askerinin Irak'ın kuzeyindeki Musul'un yakınlarında bulunan Başika bölgesine intikal ettirildiği belirtildi.

Anadolu Ajansı, "Peşmerge güçlerinin eğitimi amacıyla 2,5 yıldır Musul'da bulunan Türk birliğinde yapılacak görev değişimi için 150 askerin, 20 civarında tank eşliğinde Başika bölgesine gönderildiğini" duyurdu.

Benzer bilgileri aktaran Doğan Haberi Ajansı, "2 yılı aşkın süredir bölgede bulanan askerlerin önümüzdeki günlerde Türkiye ye döneceği belirtildiğini" bildirdi.

Türkiye'deki internet haber siteleri, intikali gösterdiği belirtilen bir amatör video kaydı yayınladı.

ABD'li yetkililer, intikal konusunda bilgileri olduğunu ancak bunun ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyon güçlerinin faaliyetlerinin bir parçası olmadığını belirtti.

Telif hakkı AFP

IŞİD, bir milyon fazla kişinin yaşadığı Musulu'u 2014 yazında ele geçirmişti.

Reuters haber ajansı, bir Türk güvenlik yetkilisinin ajansa, "Bu askerlerin daha önceden Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde (IKYB) bulunduklarını ve Musul'a zırhlı araçlar eşliğinde karayoluyla gittiklerini" söylediğini duyurdu.

İsmi açıklanmayan yetkili, "Türk askelerinin iki, üç yıldır burada bulunduklarını, halihazırda eğitimin sürdüğünü, intikalin de eğitimle ilgili olduğunu" belirtti.