Mültecilere karşı çıkan mahalleden Suriyeli çifte düğün

Telif hakkı AP

Hollanda'nın Tilburg kenti, yakında ilginç bir düğün törenine tanıklık edecek. Fatima Mahallesi sakinleri, Türkiye'de evlenen ancak düğün yapamayan Suriyeli sığınmacı çift Beriwan ve Salah için düğün töreni düzenlemeye hazırlanıyor.

TIKLAYIN: AYLAN'IN FOTOĞRAFINI GÖRDÜKTEN SONRA DÜĞÜNLERİNİ İPTAL ETTİLER

Atların çektiği bir gelin arabasıyla kenti dolaşacak olan mülteci çift, orkestra eşliğinde yemeklerin yendiği bir salonda evliliklerini kutlayacak.

Ancak bu kararın alınması çok da kolay olmadı. Fatima Mahallesi, mülteciler konusundaki olumsuz tutumuyla gündeme gelen bir mahalle.

Halk, belediyenin Ekim ayında Fatima Mahallesi'ndeki eski St. Joseph bakım merkezine 400 sığınmacı yerleştime kararına karşı çıktı.

Çoğunluk, hiç olmazsa mülteci sayısının azaltılmasını önerdi. Ancak Tilburg Belediyesi geri adım atmadı. Mültecilerin gelmesinden sonra, mahalle sakinlerinden Sara van den Brink, onlar için bir şeyler yapmak istedi.

Bu amaçla "gönüllü komşu" girişimini başlattı. Kısa sürede gönüllü sayısı arttı. Gönüllü komşular, mülteciler için bir "Hoşgeldiniz partisi" düzenledi.

Fatima Mahallesi, Suriye kökenli Beriwan Raşhid ve Salah İbeş'in öyküsünü bu partide öğrendi.

Suriye'de nişanlanan çift, yaşanan iç savaş nedeniyle evlenmeye fırsat bulamadı. 1 yıl nişanlı kalan genç çift, Türkiye'ye kaçtı. Burada evlenen Beriwan ve Salah, içinde bulundukları olumsuz koşullar yüzünden düğün yapamadı.

Beriwan ve Salah bir süre onra mülteci dolu bir tekneyle kaçak yollardan Yunanistan'a geçtiler. Zorlu bir yolculuk sonunda bir kaç ay önce Hollanda'ya geldiler.

'Balyımızı beş ülkede yaptık'

Partide, "Balayımızı 5 ülke gezerek yaptık, tekne ile Yunanistan'a geçtik" diye espri yapsalar da Beriwan ve Salah, düğün yapamadıkları için buruktu.

Salah, bir sonraki partiye kendi düğünleriymiş gibi gideceklerini söyledi. Eşinin beyaz bir elbise, kendisinin de siyah takım giyeceğini anlattı.

Bu sözlerden çok etkilenen Sara van den Brink, mülteci çifte düğün töreni yapabilmek için harekete geçti.

Gönüllüler ve Tilburg esnafı da bu çabaya destek oldu. Kısa sürede bir salon bulundu. Beriwan ve Salah'ın giyeceği gelinlik ve damatlık ayarlandı.

Bir restoran yemek hizmetini üstlendi. Bir başka pastane düğün pastası sözü verdi. Gönüllü bir müzik grubu, düğünde ücretsiz çalmayı kabul etti.

Beriwan ve Salah'a şehir turu attıracak bir atlı gelin arabası hazırlandı.

Şu an tek eksik, yüzükler, salonu süzlemek için malzeme ve ek masraflar için bir miktar nakit. Sara van den Brinkman, bu eksiklerin de kısa sürede tamamlanacağına inanıyor.

Gönüllüler sayesinde herşeyin çok çabuk ayarlandığını anlatan van den Brinkman, kısa sürede Beriwan ve Salah için çok güzel bir düğün yapacaklarını söylüyor.

Mülteci çift, komşularının bu çabası nedeniyle oldukça mutlu. Ama düğünleri sevdiklerinden uzakta gerçekleşeceği içinse buruklar. Ailelerinin büyük bölümü Suriye ve Türkiye'de. Düğüne kendileriyle birlikte Hollanda'ya kaçabilen Beriwan'ın babası ve kızkardeşi katılacak.

İlgili haberler