Boris Johnson: Putin ve Esad ile birlikte çalışmalıyız

Telif hakkı AFP

Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, Daily Telegraph gazetesinde yayınlanan yazısında, IŞİD'i yok edebilmek için Soğuk Savaş zihniyetini bir kenara bırakmaları gerektiğini belirtiyor.

İngiltere parlamentosunun geçen hafta ülkenin, Suriye'de IŞİD hedeflerini vuran koalisyona katılma kararı almasının ardından sokakta insanların kendisine neden buna destek verdiğini sorduğunu belirten Johnson, yazısına bu kararı savunarak başlıyor:

"Ben savaş için oy kullanmadım, savaşın son bulması için koy kullandım. Suriye'de süregiden bir savaş var, 10 binlerce kişi öldürüldü. IŞİD'li sapıkların terörist savaşını sonsuza kadar sürdürmesine istemiyorum".

Oylamada koalisyona katılma kararının alınmasının ardından milletvekillerinin sevinç gösterisinde bulunmadığını çünkü IŞİD'in sadece havadan atılan bombalarla yenilemeyeceğini bildiklerini belirten Johnson, "kuracağımız koalisyonlarla ilgili daha yaratıcı olmalıyız" diyor.

Bu durumun kendilerini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile işbirliği yapmaya zorunlu kıldığını belirten Johson "Putin acımasız ve manipülatif bir zorba. Ama bu ahlaken onunla çalışmanın imkansız olduğu anlamına mı geliyor?" diye soruyor.

Johnson'ın yazısı şöyle devam ediyor:

"Başarmak istediğimiz sonuca odaklanmalıyız. Amacımız IŞİD'i yok etmek. Bunu muharebe alanında bulunan kara kuvvetleri olmadan yapamayız. Batı asker göndermeyeceğine göre elimizde tek şans var: Esad ve ordusu. (...) Bunu Putin'e güvendiğim ya da Esad'ı sonsuza kadar Suriye'nin başında görmek istediğim için söylemiyorum. Ama herşeyi bir anda yapamayız."

Johnson bu nedenle Soğuk Savaş zihniyetinin artık bir kenara bırakılması gerektiğini, IŞİD'den kurtulma amacının yanında diğer tüm amaçların ikincil olduğunu belirtiyor.

İlgili haberler