AİKB: Rus yaptırımları büyümeyi binde 3-7 etkileyecek

Telif hakkı AP

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (AİKB) Rusya'nın uyguladığı ekonomik yaptırımların Türkiye'nin büyüme oranını düşürebileceğini açıkladı.

Reuters'ın haberine göre banka yaptırımlarının yürürlükte kalmasının Türkiye'nin 2016'daki büyümesini binde 3 ile binde 7 oranı arasında gerilebileteceğini, ancak yaptırımların Rusya'ya etkisinin sınırlı olacağını belirtti.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Kasım'da Türkiye'nin gelecek yıl yüzde 2.8 oranında büyüyeceği tahmininde bulunmuştu.

Banka Rusya'nın yaptırımlarının en fazla turizm sektörüne etki yapacağını vurguladı.

Rusya ile krizin bedeli 9 milyar dolar

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Rusya ile yaşanan krizin maliyetinin 9 milyar dolar civarında olacağını söyledi. NTV kanalında konuya ilişkin soruları yanıtlayan Şimşek "En kötü senaryoda Rusya ile sıfır ilişki olsa bunun etkisi 9 milyar dolar olur. Biz Rusya ile krizi tırmandırmak istemiyoruz, bu gerilimin etkisi GSYH'nin yüzde 0.3-0.4'ü civarında olabilir" dedi.

Mali refomrlara odaklanacaklarını ifade eden Şimşek şöyle konuştu:

"Rusya'dan dönen tarım ürünlerinin yüzde 80'ini başka pazarlara yönlendirdik. İşlenmemiş gıdanın enflasyona baskısı çok güçlü; buna dönük yapısal önlemler alma noktasındayız; Rusya'nın almadığı gıdanın iç pazara verilmesinin konjonktürel, geçici etkisi olabilir. Enflasyonu düşük tek haneye düşürmek için verimliliği ve üretimi artıracak adımları atmamız gerekiyor".

ABD Merkez Bankası FED'in bu ay faizleri artıracağına inandığını söyleyen Şimşek "Küresel olarak faizlerde normalleşme süreci başlayacak bu da gelişen ülkeler için iyi bir haber değil" dedi.

Şimşek gelişen ülkelere yönelik para akışının değişebileceğini de sözlerine ekledi.