Davutoğlu: Biz de Rusya'ya yaptırım uygulayabiliriz

Telif hakkı AP

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Rusya'nın yaptırımları ile zora düşecek bir ülke olmadığını söyledi. Rusya'nın yaptırımlarını yadırgayıp çelişkili bulduklarını belirten Davutoğlu, "Gerekli görürsek biz de kendi yaptırımlarımızı devreye sokarız" dedi.

AKP'nin Meclis Grup Toplantısında konuşan Davutoğlu, Rusya'nın ambargolarından olumsuz etkilenecek sektörler için de gerekli tedbirleri alacaklarını söyledi.

Davutoğlu, "Bu tedbirlere gerek kalmadan krizin aşılacağına inanıyoruz. Enerji konusunda çalışmalarımızı yapıyoruz. Yaş sebze ve meyve için gerekli tedbirleri alıyoruz. Biz hiçbir ihracatçımızı bu gerilim dolayısıyla mağdur etmeyiz. Turizm sektörünün zarar görmemesi için her türlü desteği vereceğiz. Biz karşı ambargodan yana değiliz. Ukrayna’da Rusya’ya ambargo uygulanırken karşı durduk" dedi.

Herhangi bir ülkeyi hedef alan bir adım atmadıklarını belirten Davutoğlu, sınırlarını korumanın kendileri için hem bir hak, hem de onurlu bir görev olduğunu söyledi.

Davutoğlu, Rusya yönetiminin ise bekledikleri olgun tutumu göstermediğini vurguladı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i empatiye davet etti.

Başbakan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rusya’nın doğrudan sınırı olmayan bir yerde, Türkmenlere, Araplara, Kürtlere yönelik yapılan bombardımanda yaşandı bu olay. Biz Ukrayna’nın çağrısına uyup doğu Ukrayna’da Rusya’yla akrabalık bağları olan kişileri Rusya hava sahasını da ihlal edip bombalasaydık, ne yaparlardı? Burası Türkiye-Suriye sınırıdır ve sınırın ötesindekiler bizim kardeşlerimizdir. Bizim aldığımız her tedbir ülkemizi korumak içindir. Bütün bu sorunlara tedbir almamız üzerimizde bir görevdir. Gözümüzün önünde Türkmen kardeşlerimizin katledilmesine sessiz kalmayız, bu da böyle biline."

'İran'ın tutumu doğru değil'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 24 Kasım'da bir Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesi sonrası yaşanan gerilimde, İran'ın takındığı tutumu da doğru bulmadıklarını kaydetti.

Davutoğlu, Türkiye'nin, 2010'da bütün riskleri alarak Brezilya’yla birlikte BM Güvenlik Konseyi’nde bu ülkeye yaptırım uygulanmasına direndiğini hatırlattı.

Başbakan, "Onlar ise Türkiye’nin en haklı olduğu konularda böyle yaparlarsa geleneksel Türk-İran dostluğuna zarar verirler" dedi.

Konuşmasında Musul-Başika’ya asker takviyesine de değinen Davutoğlu, kararlarının amacının 'bölgenin DEAŞ'tan korunması' olduğunu söyledi.

Davutoğlu, en kısa sürede Bağdat'a gitmek istediğini de açıkladı.

İlgili haberler