Pentagon: İslam karşıtı söylem ABD güvenliğini tehdit ediyor

Telif hakkı Reuters

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Cumhuriyetçi başkan aday adaylarından Donald Trump'ın İslam karşıtı açıklamarını kastederek, bu tarz söylemlerin ülke güvenliği için tehlike oluşturduğunu belirtti.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, Trump'ın adını vermeden, Müslümanları dışlayan açıklamaların IŞİD'e olan desteği artırdığını söyledi.

'ABD'nin sınırlarını Müslümanlara kapatmasının ülkenin radikal ideolojilerle savaşını zedeleyeceğini' belirten Cook, "ABD'yi İslam inancıyla karşı karşıya getiren her türlü açıklama hem değerlerimize, hem de ulusal güvenliğimize aykırıdır" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de 'bu açıklamaların IŞİD'e karşı savaşta yapıcı olmadığını' söyledi.

Trump, geçen hafta Kaliforniya eyaletinde yapılan saldırının ardından, göçmen veya turist olark ülkeye giriş yapmak isteyen Müslümanlara izin verilmemesi gerektiğini savunmuştu.

Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kamuoyu yoklamalarının Müslümanların Amerikalılara yönelik nefret beslediğini gösterdiğini iddia eden Trump, bu durumun Amerikan halkını risk altına soktuğunu söylemişti.

Geçen hafta, radikalleşmiş oldukları düşünülen Müslüman bir çift, Kaliforniya Eyaleti'ndeki bir sağlık merkezinde 14 kişiyi öldürmüştü.

TIKLAYIN: 10 BAŞLIKTA TRUMP'IN 'ÖTEKİLERİ' HEDEF ALAN SÖZLERİ

Harry Potter'ın yazarından Voldemort benzetmesi

Dünyanın en çok satan fantastik roman serilerinden Harry Potter'ın yazarı J. K. Rowling de, Trump'ı Twitter üzerinden eleştirdi.

Rowling Trump'ı romanlarındaki kötü karakter Lord Voldemort'la kıyaslayarak "Ne kadar korkunç. Voldemort bile bu kadar kötü değil" yazdı.

Bush ve Cheney de eleştirdi

Trump'ın açıklamalarına, kendi partisinde de tepki geldi.

Cumhuriyetçilerin başka bir aday adayı olan Jeb Bush Trump için "dengesiz" dedi.

Eski ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ise açıklamayla ilgili "savunduğumuz ve inandığımız herşeye karşı" yorumunu yaptı.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Josh Earnest de, Trump'un önerisinin "onun, başkan olarak hizmet sunma ehliyetini kaldırdığını" belirtti.

Trump ise tepkiler üzerine, 2. Dünya Savaşı sırasında Başkan Franklin Roosevelt tarafından ABD'deki Japon, Alman ve İtalyanlara da benzer bir yasağın uygulandığını belirterek sözlerini savundu.

Milyarder iş adamı Trump Kasım 2016'da yapılacak seçimlerde Cumhuriyetçi Parti'nin en güçlü başkan aday adaylarından.

İlgili haberler