Suriyeli Kürtlerden muhalefet konferansı

Telif hakkı AFP

Suriyeli Kürt gruplar, ülkenin kuzeyindeki Haseke'ye bağlı El-Malikiye'de (Derik) 'Demokratik Suriye Konferansı'nı gerçekleştiriyor.

PYD (Demokratik Birlik Partisi) ve PYD çizgisindeki örgütlenmeler, Suudi Arabistan'da Çarşamba günü başlayacak konferansa dahil edilmedi.

Suriye'nin kuzeyinde yoğun olarak Kürtlerin yaşadığı ve Kürtlerin Rojava olarak tanımladığı bölge, PYD ve bu partiye paralel örgütlenmelerin denetiminde bulunuyor.

Kürtlerin öncülüğünde gerçekleştirilen konferansa farklı gruplar da katılıyor.

Ana tartışma: Merkezi olmayan bir siyasi sistem

Konferansın en önemli tartışma başlığının Suriye’de merkezi olmayan bir siyasi sistemin kurulması olduğu belirtiliyor.

Radikal gruplara karşı mücadele de yine önemli tartışma başlıklarından biri.

IŞİD'e (Irak Şam İslam Devleti) karşı savaşan Kürt grupların öncülüğünde kurulan, içinde Kürtler dışındaki bazı silahlı grupları da barındıran Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDF) sözcüsü Talal Silo, "konferansın SDF'nin siyasi yüzü olduğunu" söyledi.

TIKLAYIN - Suriyeli muhalifler ilk kez 'Esad'la barışı' tartışıyor

Fransız Haber Ajansı AFP'ye konuşan Silo, Kürt güçlerin davet edilmemesi nedeniyle Suudi Arabistan'daki konferansı eleştirdi.

Telif hakkı Sedat Suna EPA

Konferansın düzenleyicilerinden Abdülkerim Ömer ise AFP’ye, "2011’deki krizin başlangıcından bu yana ulusal muhalefet, ilk kez despot rejim ve terörizmden arındırılmış alanlarda konferans gerçekleştiriyor" dedi.

Konferansa katılan Asuri temsilci Wael Mirza yine ajansa, "Suriye’de halkı koruyan, yaşananlardan zarar gören ve sahada kalan güçler, bölgesel güçlerin müdahalesi olmadan, ülkedeki krizi çözmeyi en fazla hak edenlerdir" dedi.

Konferansa Şam'dan katılan muhalif eylemci Nebras Dallul, "Kendimizi her tür müzakere süreci için hazırlıyoruz. Siyasi çözüm ve demokratik, sivil bir devlete inanan Suriye muhalefetinin ayrılmış parçalarını topluyoruz" diye konuştu.

Sol ve laik gruplardan delegeler

Fransa’da yaşayan, Suriyeli solcu ve laik muhalif Heysem Menna, çağrılmasına rağmen Riyad’daki konferansa, “Bir İslami emirliği destekleyen insanların da davet edilmesi” nedeniyle katılmayacağını söyledi.

Telif hakkı AFP

Menna'nın kurucusu olduğu Qamh - Buğday Hareketi Haseke'deki toplantıya temsilci gönderdi.

Şam merkezli, farklı laik ve sol muhalif grupları bünyesinde barındıran Suriye Ulusal Koordinasyon Komitesi de konferansa delege gönderen gruplar arasında yer alıyor.

Asuri Demokratik Partisi de katılımcılar arasında.

Konferans Çarşamba günü devam edecek.

Riyad'da muhaliflerden ortaklaşma arayışı

Bu arada Suudi Arabistan hükümetince organize edilecek ve Çarşamba günü başlayacak konferansın kaç gün süreceği bilinmiyor.

Konferansta, dört buçuk yıldır ilk kez, Devlet Başkanı Beşar Esad'la barış müzakereleri yapılması halinde, nasıl bir strateji izlenmesi gerektiği tartışılacak.

Telif hakkı AP

Riyad'daki konferansa, Türkiye ve ABD tarafından da desteklenen Özgür Suriye Ordusu ile Suudi Arabistan'ın da destek verdiği İslam Ordusu ve Ahrar'uş Şam gibi güçlü bazı İslamcı gruplar da davet edildi.

İslam Ordusu komutanı Zahran Alluş'unsa, güçlerinin, başkent Şam'dan ayrılmasını sağlayacak bir bölgenin kontrolünü kaybetmesi nedeniyle Suudi Arabistan'a gidemeyeceği bildiriliyor.

Ahrar'uş Şam yetkililerinin Riyad'a gidip gitmeyecekleri de belirsiz.

IŞİD konferansa davet edilmedi.