Davutoğlu: Rusya, Suriye'de etnik temizlik yapmaya çalışıyor

Telif hakkı AP

Başbakan Ahmet Davutoğlu Rusya'yı, Suriye'nin Lazkiye vilayetinde etnik temizlik yapmaya ve IŞİD'i güçlendirmeye çalışmakla suçladı.

İstanbul'da bazı yabancı basın mensuplarına konuşan Davutoğlu, Rusya'nın Lazkiye'de tüm Türkmenleri ve Sünnileri zorla bölgeden uzaklaştırmaya çalıştığını söyledi.

Davutoğlu, "Rusya, bölgede etnik temizlik yaparak, Suriye'nin ve kendisinin Lazkiye ve Tartus'taki üslerini korumak istiyor" dedi.

Başbakan Davutoğlu ayrıca bir kez daha Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarında, IŞİD dışındaki ılımlı muhalif güçleri hedef aldığına dikkat çekti.

Davutoğlu, bir Rus savaş uçağının iki hafta önce Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesi ile düşürüldüğünü hatırlattı, benzer bir olayın tekrarlanmaması için Rusya ile birlikte çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin düşürülen uçaklarının karakutusunun uluslararası uzmanlarla birlikte açılmasını istemiş, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ise "Uçağımızın düşürülmesi savaş sebebiydi" demişti.

TIKLAYIN - PUTİN'DEN SAVUNMA BAKANINA 'KARAKUTU TALİMATI'

TIKLAYIN - MEDVEDEV: TÜRKİYE'NİN HAREKETİ SAVAŞ SEBEBİYDİ

TIKLAYIN - LALELİ'DE BAVUL TİCARETİ KRİZDE

'Musul çevresinde IŞİD tehdidi arttı'

Öte yandan, Başbakan Ahmet Davutoğlu yabancı basın mensupları ile sohbetinde gündemdeki diğer konulara da değindi.

Davutoğlu, Türkiye'nin, IŞİD tehdidinin artması üzerine Musul yakınlarına takviye birlik gönderdiğini söyledi.

"DAEŞ, Başika Kampı'nda eğitim amacıyla bulunan askerlerimizi tehdit ediyor. Çünkü kamp, Musul'dan yaklaşık 15-20 kilometre uzakta ve oradakilerin elinde sadece hafif silahlar var" diyen Davutoğlu, asker sevkiyatının saldırganca bir tutum olmadığını ve dayanışma amacıyla yapıldığının altını çizdi.

Başbakan Davutoğlu, AB ile ilişkiler konusunda da, yeni bir dönemin başlaması yolunda çok umutlu olduğunu belirtti.

Davutoğlu, göçmenler ve vize muafiyeti konularında AB ile 9 ay içinde anlaşmayı umduklarını söyledi.

İlgili haberler