'IŞİD Ramadi'de yaşayanları canlı kalkan yaptı'

Telif hakkı AP

Irak ordusu ve Şii güçlerin ablukaya aldığı Anbar vilayetinin başkenti Ramadi'de Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının, halkın kenti terk etmesine izin vermediği belirtiliyor.

Ramadi'ye ulaşan tüm ikmal yollarını kesen Iraklı güçler, IŞİD'i kentten çıkarmak için kısa sürede harekatın başlayacağını belirtmiş ve Ramadi halkından şehri terk etmelerini istemişti.

Ancak Ramadililerle konuşan Reuters haber ajansı, IŞİD'in halkın evden çıkmalarına izin vermediğini ve kent merkezine yönelik olası bir harekata karşı Ramadi'de yaşayanları canlı kalkan olarak kullanmayı amaçladığını belirtiyor.

Ajansa konuşan Ebu Ahmed isimli bir Ramadili, "DAEŞ bize karşı giderek daha düşmanca davranmaya başladı. Evden çıkmamıza izin vermiyorlar. Evinden çıkanı yakalayıp sorguya alıyorlar. Sanki kapağı çivilenmiş bir tabutun içinde yaşıyor gibiyiz" dedi.

'Kenti bölgelere ayırdılar'

Ramadi'den kaçmayı başaran ancak kentteki akrabalarıyla hala irtibatta olan Şeyh Hatib El Emir ise "Militanlar kenti bölge bölge ayırdılar. Ramadililerin bir bölgeden diğerine geçişine izin verilmiyor. Herkesin Irak ordusu ajanı olmasından şüpheleniyorlar" diyor.

El Emir, IŞİD'in şiddetle cezalandırma yöntemlerinin yarattığı korkuyla kent sakinlerinin militanların verdiği talimatlara uymak durumunda kaldığını da belirtiyor.

Telif hakkı afp getty

IŞİD'in kentte motosikletli devriyeleri artırıp, cep telefonuyla konuşanları gözaltına aldığı ifade ediliyor.

Reuters haber ajansı, Ramadi'deki bir başka görgü tanığı, Ebu Ahmed'in ajansla irtibata geçebilmek için evinin çatısına çıktığını ve IŞİD devriyelerinden saklanmak için bir karton kutunun altında konuştuğunu aktarıyor.

Reuters ajansı, Ebu Ahmed'in "Bize mahkummuşuz gibi davranmaya başladılar. Kapatmam lazım. DAEŞ motorlarının sesi geliyor. Eğer yakalarlarsa kafamı keserler" diyerek kısa görüşmeyi sonlandırdığını aktarıyor.

'Bu gidişle kedimizi yiyeceğiz'

Kentin Kasım ayında Iraklı güçler tarafından kuşatılmasından bu yana Ramadi'ye gıda ve yakıt ikmali de yapılamıyor.

IŞİD'in kentte karneyle un dağıttığını belirten Ramadililer, evde kalan çürük sebze ve meyveleri yediklerini belirtiyorlar.

Ömer adındaki bir Ramadili "Bu gidişle evdeki kedimizi kesmek zorunda kalacağız" diyor.

Mazot ve doğalgaz sıkıntısı da yaşanan Ramadi'de kent sakinlerinin evdeki mobilyaları yakarak ısındığı ve yemek pişirdiği de ifade ediliyor.

IŞİD'in kent meydanlarına topladığı kesilmiş ağaçları da ailelere dağıttığı, ancak artık kentin tamamen elektriksiz kaldığı da belirtiliyor.

Telif hakkı Reuters

IŞİD Ramadi'yi Mayıs ayında ele geçirerek Anbar vilayetinin büyük kısmını kontrolü altına almıştı.

Irak ordusu İran destekli Şii milislerin ve ABD öncülüğündeki koalisyonun hava desteğiyle Anbar'da ilerleme kaydetse de Ramadi'yi henüz geri almayı başaramadı.

Ramadi'de 1200 ila 1700 ailenin yaşadığı tahmin ediliyor.

İlgili haberler