ABD: IŞİD petrolünde kilit konu Türkiye sınırının kapatılması

Telif hakkı Getty

Rusya'nın IŞİD petrolü iddiaları konusunda geçen hafta Türkiye'yi savunan ABD'den, bu kez petrol kaçakçılığının önlenmesi için daha fazla çaba çağrısı geldi.

Londra'da düzenlenen bir konferansta konuşan ABD Hazine Bakanlığı yetkilisi Adam Szubin, IŞİD petrol faaliyetleri hakkında bugüne kadar Washington'dan gelen en detaylı açıklamayı yaptı.

ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Finansal İstihbarat Müsteşar Vekili Adam Szubin, Esad rejiminin IŞİD petrolünün ana müşterisi olduğunu söyledi.

IŞİD'in petrol ticaretinden ayda 40 milyon dolar gelir elde ettiğini kaydeden Szubin, örgütün petrol satışından bugüne kadar 500 milyon dolar gelir elde ettiğini açıkladı.

Szubin, "IŞİD Esad rejimine önemli miktarlarda petrol satıyor. İki taraf bir yandan birbirlerini katletmeye çalışıyor, diğer yandan da milyonlarca dolarlık petrol ticareti yapıyor... Petrolün bir kısmı Türkiye'ye de geliyor. Bir miktar da Kürt bölgelerine gidiyor" diye konuştu.

TIKLAYIN - TÜRKİYE GERÇEKTEN IŞİD'DEN PETROL ALIYOR MU?

'Suriye sınırının kapatılması gerek'

Adam Szubin, IŞİD'in finansman kanallarının kurutulması için Türkiye'nin Suriye sınırını kapatması gerektiğini de ifade etti.

Szubin "Şu an kilit konunun Türkiye sınırının kapatılması olduğuna şüphe yok. Türklerin bu konuda daha fazla şey yapmasını arzu ediyoruz" diye konuştu.

Sınır güvenliği konusunun sadece finansmanla ilgili olmadığını da söyleyen Szubin, yabancı cihatçıların da bu güzergah üzerinden geçerek IŞİD'e katıldığını vurguladı ve "Sınır güvenliğinin sağlanması IŞİD'le mücadele konusunda büyük kazanımları beraberinde getirecek" dedi.

TIKLAYIN - RUSYA'NIN IŞİD PETROLÜ İDDİALARINA ÜÇ UZMAN YANITI

IŞİD'in finansman kaynaklarının kurutulması için Irak hükümetiyle birlikte çalıştıklarını da ifade eden Szubin, IŞİD'in ele geçirdiği bölgelerdeki banka şubelerinin kapatıldığı bilgisini verdi.

Ancak Hazine Bakanlığı yetkilisi örgütün bugüne kadar Suriye ve Irak'taki banka soygunlarından 1 milyar dolara yakın gelir elde ettiğini de belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ailesini IŞİD petrolünü satın almakla suçlamış, Türkiye iddiaları reddetmişti.

Telif hakkı AP
Image caption Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin'in 'IŞİD petrolünü Erdoğan ve ailesi alıyor' iddialarına "İspatlarsa istifa ederim. İspatlayamazsa Sayın Putin istifa edecek mi?' diyerek yanıt vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın iddialarını kanıtlaması halinde istifa edeceğini söyleyerek "Sayın Putin kanıtlayamazsa istifa edecek mi?" diye sormuştu.

Beyaz Saray ise Erdoğan ve ailesinin IŞİD'le petrol ticareti içerisinde olduğu iddialarını kabul etmediğini ifade ederek "Her ne kadar IŞİD petrolünün bir kısmı Türkiye'ye gidiyor olsa da bu durumdan Türkiye Cumhurbaşkanı'nı ve ailesini sorumlu tutan yöndeki iddialar temelsizdir" yorumunu yapmıştı.

İlgili haberler