Fotoğraflarla: Bilimin inanılmaz güzelliği

Telif hakkı Kseniya Shuturminska
Image caption Kseniya Shuturminska, 'Buket' adlı çalışmasıyla dişlerin oluşumuna ışık tutmayı amaçlıyor.

Londra'daki Queen Mary Üniversitesi bünyesinde kurulan Biyomühendislik Enstitüsü'nün açılışı nedeniyle, öğrenciler ve personel arasında bir fotoğraf yarışması düzenlendi.

Bilim konulu yarışmayı, "Buket" adlı çalışmasıyla, apatit benzeri bir minerali görüntüleyen Kseniya Shuturminska kazandı.

Elektron mikroskobu ile bir polidimetilsiloksan alt tabaka üzerinde, proteinlerin yanında üreyen bu minerali konu alan fotoğraf, diş tedavilerine yardımcı olmak için, dişlerin oluşumuna ışık tutmayı amaçlıyor.

Yarışmaya giren tüm fotoğraflar Queen Mary Üniversitesi'nin Mile End kampüsünde sergileniyor.

İşte mikroskoplara yansıyan görüntülerden bazıları:

Telif hakkı Samantha Arokiasamy
Image caption Eş odaklı mikroskopi ile üç boyutlu görüntülenen iltihaplı doku. Samantha Arokiasamy'nin "Yağmur altındaki timsah" adlı çalışmasında lenf damarları yeşil, etrafındaki akyuvar hücreleri nötrofiller mavi olarak görülüyor.
Telif hakkı Elham Radvar
Image caption Elham Radvar'ın elektron tarama mikroskobu ile çektiği bu görüntü bir fibril, yani lif ağı. Karşı yüklü peptitler ile bir biyopolimerin birleşiminden oluşmuş. Patlayan bir yanardağ kraterine benzemesi için yapay olarak renklendirilmiş.
Telif hakkı Yejiao Shi
Image caption Vasküler endotelyal büyüme faktörü gösteren tümör bağlantılı makrofajların (kırmızı) uzaklaştırdığı küçük interferans RNA'sı (siRNA) nano parçacıkları (yeşil). Yejiao Shi'nin eş odaklı mikroskopi ile elde ettiği bu görüntünün adı "Hücre Labirenti".
Telif hakkı Dharmesh Patel
Image caption Sığırlardaki tenosit hücreleri ile tohumlandırılan bir lif. Görüntü Dharmesh Patel'den.
Telif hakkı David Barrett
Image caption David Barrett'in siyah beyaz fotoğrafında, anne karnında bebeğin içinde bulunduğu su kesesinin zarı görülüyor.
Telif hakkı Dan Rowson
Image caption Dan Rowson, insan vücudundan aktin (yeşil), protein molekülleri asetilat tübülin (kırmızı) ve bazal cisimcikleri (mor) tespit için renklendirilen hücreleri görüntülemiş.
Telif hakkı Dominic Collis
Image caption Dominic Collis'in insan cildinde, bağ dokusunun temel hücresi fibroblast'ı gösteren çalışması.