BM İklim Konferansı'nda 2 derece anlaşması

Fransa'nın başkenti Paris'te yaklaşık 200'e yakın ülkenin katılımıyla iki haftadır devam eden iklim konferansında, küresel sıcaklık artışının yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin altında tutulmasını konusunda anlaşmaya varıldı.

topcat2

Görüşmelere başkanlık eden Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, "Kapsamlı ve dengeli bir anlaşma oldu. Anlaşma yaşamsal önemdeki, sıcaklık artışının iki derecenin altında olmasını ve bir-buçuk dereceyle sınırlandırılması için de çaba harcanması hedefini teyit ediyor" dedi.

Anlaşma, tüm ülkelerin karbon salımlarını azaltmasını öngörüyor. Kısmen bağlayıcı olan anlaşma kısmen de gönüllülük esasına dayanıyor.

Üzerinde uzlaşma sağlanan metinde, küresel ısınmanın daha önce düşünülenden çok daha büyük bir tehlike arz ettiği vurgulanıyor.

Fansa Cumhurbaşkanı François Hollande, anlaşmanın benzeri görülmedik unsurlar içerdiğini söyledi.

Zenginlikleri ve kalkınma seviyelerine bağlı olarak farklı ülkelerin farklı taleplerde bulunması görüşmeleri zora sokmuştu.

Uzmanlar, şeffaflık açısından zengin ülkelerin bu anlaşma çervesinde taraf ülkelerin taahhütlerinin ölçümü, rapor edilmesi ve doğrulanması süreçlerinde tek bir sistemin olması taleplerinin de anlaşmayı zorlaştırdığını vurguluyordu.

ABD, Çin'in taahhütleri konusunda bir tür denetime tabi olmasında ısrar ediyordu. Çin ve Hindistan böyle bir denetim mekanizmasına karşı çıkıyordu.