Diyarbakır'da protestolar yayıldı: 2 ölü

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yeniden sokağa çıkma yasağı ilan edilmesini protesto etmek üzere toplanan kitleye polis havaya ateş ederek ve gaz bombalarıyla müdahale etti.

Gruptan da polise taşlı saldırı oldu.

Bağlar semtinde çıkan olaylarda, iki kişinin öldüğü bildirildi. Doğan Haber Ajansı (DHA), iki kişinin ateşli silah kurşunu isabet etmesi sonucu öldüğünü aktardı.

Telif hakkı Reuters

HDP Sur ilçesi ile diğer yerlerde uygulanan sokağa çıkma yasaklarını protesto için bugün kentte saat 12.00'de yürüyüş çağrısı yapmış, Diyarbakır Valiliği ise dün akşam yayınladığı açıklama ile yürüyüşün "kanunsuz" olduğunu bildirmişti.

Aralarında milletvekillerinin de bulunduğu HDP'liler yürüyüş için merkez Yenişehir ilçesindeki Esma Ocak Parkı'nda toplandı.

Telif hakkı Reuters

Bu sırada Ekinciler Caddesi üzerine çıkan bir grubun caddeye barikat kurmak istediği ve polisin bu aşamada havaya ateş ederek gaz bombası ve basınçlı su kullandığı, yürüyüş için toplanan kitleyi de dağıtmaya çalıştığı bildiriliyor.

TIKLAYIN: 3 BİN ÖĞRETMEN CİZRE VE SİLOPİ'Yİ TERK ETTİ

TIKLAYIN: CİZRE, SİLOPİ, NUSAYBİN'DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

KCK'dan çağrı

Sur mahallesinin hemen yakınındaki Dağkapı'da Şeyh Sait Meydanı'nda toplanan yüzlerce kişiye de polis müdahale etti.

Kentin merkezdeki Yenişehir ve Bağlar ilçeleri başta olmak üzere bir çok mahallesinde göstericiler ve polis arasında gerginlikler yaşandığı haberleri geliyor.

Fırat haber ajansının aktardığına göre PKK'nın çatı örgütü KCK da bugünkü yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Türk devletinin bu göçertme politikasına karşı tüm Kürt halkı var olma direnişi göstermelidir. En büyük var olma direnişi tüm baskılara rağmen toprağına, taşına sarılmaktır. Soykırımcılara inat evimizi, sokağımızı, mahallemizi terk etmemek bir var olma direnişidir. Özgür ve demokratik yaşam direnişinin başarısı ancak göçertmeye, boşaltmaya karşı durmakla gerçekleşir."

Telif hakkı Reuters
Telif hakkı AFP

Dükkanlar kapalı, okullar boş

Diyarbakır'da bugün sokağa çıkma yasaklarını protesto eden esnafın kepenk kapatma eylemi sabah saatlerinden itibaren etkili oldu.

Belediye otobüsleri ve minibüslerin çoğu seferlerine çıkmadı, bazı semtlerde çöpler toplanmadı, öğrenciler okullara gitmedi.

Telif hakkı Reuters

Ajanslar Merkez Yenişehir, Bağlar ve Kayapınar ilçelerinde okula gitme oranının yüzde 20 civarında olduğunu bildiriyor.

Cizre, Silopi ve Nusaybin'in dört mahallesinde de bugün yeniden süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Dün, Cizre ve Silopi'deki öğretmenlere ilçeleri terk etmeleri mesajı iletilmişti.

İlgili haberler