Safyre'nin Noel kartlarıyla yaşama tutunuşu

Telif hakkı Facebook Safyre Schenectadys Super Survivor

Noel'de birçok çocuktan farklı olarak 8 yaşındaki Safyre Terry'nin tek bir isteği var: Ağacını Noel kartlarıyla doldurmak

İki yıl önce ABD'nin Schenectadyki kentindeki evleri kundaklanan ve yangında babası, kız kardeşi ve iki ağabeyi ölen Safyre'nin vücudunun yüzde 75'i yandı. Yaralar nedeniyle sağ elini ve ayağını kaybetti.

Safyre şimdi teyzesi Liz Dolder ve Dolder'in eşiyle 8 yalındaki ikizleriyle beraber yaşıyor.

Dolder, tatil kutlaması için yeğenine kart asabileceği bir Noel ağacı hediye etti.

Fotoğrafı internette paylaşan aileye ağaca asmaları için tebrik kartları yağdı. Safyre'nin gelecekte göreceği tedaviler için açılan yardım fonunda da 220 bin dolardan fazla para toplandı.

Telif hakkı Facebook Safyre Schenectadys Super Survivor

BBC Trending'e konuşan Dolder, "Öyle çok mutluluk gözyaşı döktüm ki sanırım vücudum sıvı kaybedecek" dedi.

Aile, kendilerine gelen ilk tebrik kartını Noel Ağacı'na asıp önünde Safyra'yla fotoğrafını Facebook'ta paylaştı.

Dolder fotoğrafın altına şu mesajı yazdı: "Safyre ilk Noel kartına çok sevindi. Teşekkürler Lonnie Teyze. Safyre kart ağacını doldurmak için can atıyor. Tatil için sevgilerimizi gönderiyoruz."

Safyre ağacını kartlarla doldurmak için heyecanlıydı fakat teyzesi gerçekçi olması konusunda yeğenini uyardı. Dolder, "Evimizde hiçbir şeyi allayıp pullamıyoruz. Dünya ona karşı dürüst olmayı bırakacak. Ben de onu çok fazla tebrik kartı almayacağı yalnızca tek tük kart geleceği konusunda uyardım."

Bağışlar eğitim vakfına gidecek

Mahalle sakinlerinden Kevin Clark da fotoğrafı paylaşıp "Arkadaşlarımdan kaçının Safyre'ye ağacına asması için Mutlu Noeller kartı yazmak ve göndermek için vakit ayıracağını merak ediyorum" mesajı yazdı.

Clark'ın mesajı 32 binden fazla kez paylaşıldı ve ailesi 300'den fazla tebrik kartı aldı.

İnsanların dikkati daha sonra Eylül ayında Safyre'nin tedavisi için açılan yardım fonuna yönlendi ve yeni bağışlarla beraber hedeflenen 15 bin dolar aşıldı.

Mesaj paylaşılmadan önce aile gelecek yılın tedavi masraflarını nasıl karşılayacaklarını düşünüyordu.

Dolder'in eşi Ağustos ayında işini kaybetti. Geçen yıl duvarlarında açılan delikler kapatması çok maliyetli olduğu için Noel dekorasyonlarıyla örtüldü.

Tedavi masraflarının karşılanması için aile haciz riskiyle karşı karşıyaydı.

Dolder toplanan bağışları ailenin yaşayabileceği bir ev ve Safyre'nin eğitimi için oluşturulacak vakıf harcamalarında kullanılacağını söyledi.

ABD genelinden tebrik kartları alan aileye Uganda, Meksika ve Polonya'dan da kart göndermek isteyenler nasıl ulaştırabileceklerine dair mesajlar atıyor.