Musul: Türk askeri birliklerinin bir kısmı 'Başika'dan çekildi'

Telif hakkı AP
Image caption Türkiye'nin Başika Kampına asker göndermesi Bağdat'ta protestolara yol açmıştı.

Irak'ın Musul şehri yakınlarındaki Başika Kampı'nda bulunan Türk askerlerinin bir kısmının çekilip ülkenin kuzeyine doğru ilerlediği bildirildi.

Reuters haber ajansı, bir Türk askeri kaynağına dayandırdığı haberinde askerlerin 'yeni bir düzenleme kapsamında çekildiklerini' belirtti.

Anadolu Ajansı da aralarında tankların bulunduğu 10-12 araçlık konvoyun Kuzey Irak'a intikal ettiğini aktardı.

Diken haber sitesine konuşan bir Peşmerge komutanı ise üsten bu sabah sekiz tank ve tırlarla 144 askerin çekildiğini ve üste halen 450 Türk askerinin bulunduğunu söyledi.

Hürriyet gazetesinin internet sitesindeki habere göre, 4 Aralık'ta yapılan sevkiyattan 10 gün sonra 400 kadar asker ve 25 tankın bir kısmı başka bir yere intikal etti.

Askeri kaynaklar yapılanın 'çekilme' değil 'yeniden tanzim olduğunu' belirtti.

Rudaw internet sitesi muhabiri ise, Başika bölgesine giden tırların geri dönerek Duhok'a ulaştığını, sınır kapısından Türkiye'ye giriş yapacaklarını bildirdi.

AFP haber ajansına konuşan Iraklı milletvekili Salem el Şabaki, "Türk ordusu bugün şafak vaktinde Zilkan kampından çekildi. Bizim elde ettiğimiz bilgilere göre yalnızca Haşid el Vatani kuvvetlerini eğiten birlik kaldı" dedi. El Şabaki, görgü tanıklarının da Türk askerlerlerinin sınıra doğru ilerlediğine tanık olduklarını söyledi.

Davutoğlu: Askeri gereklilik ne ise onu yaptık

Başbakan Ahmet Davutoğlu da bir televizyon kanalında askerlerin çekilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada "Askeri gereklilik ne ise onu yaptık. Birliğimiz orada olmaya devam edecek. Bazen tahkim, bazen tanzim yapılır. Irak hükümetiyle her türlü işbirliğini yapmaya hazırız" dedi.

Telif hakkı EPA

Davutoğlu'nun açıklaması şöyle:

"Tehdit varsa tanzim yapılır, yoksa başka yere kaydırılır. Bugün de atılan adımlar da yeniden tanzim şeklindedir. İlgili güvenlik birimlerimiz yaptığı değerlendirmelere göre bu ihtiyacın hasıl olduğu ortaya çıktı. Türk askeri eğitim için orada olmaya devam edecek. Bugün yapılan tanzim askerlerimizin güvenliği için. Asker sayısının artırımı konusunda şartlar son derece dinamik, şartlar ne gerektirirse o yapılır. Irak'la hem anlaşma yapmak, hem de birlikte faaliyet yürütme konusunda kapımız açık. Irak hükümeti ile yüz yüze görüşülerek adımlar atılı."

Irak merkezi hükümetinin, Türkiye'nin Musul'a asker sevkiyatına tepki göstermesi üzerine geçen hafta Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan, konuyu görüşmek Bağdat'a gitmişti.

'Irak'la anlaşıldı'

Türk yetkililerin Irak Başbakanı Haydar Abadi, Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ve Savunma Bakanı Halit el Ubeydi ile görüşmesi sonrası başbakanlık açıklamasında, Irak'la anlaşmaya varıldığı söylenmişti.

TIKLAYIN: BAŞBAKANLIK'TAN 'IRAKLA ANLAŞTIK' AÇIKLAMASI

TIKLAYIN: 'TÜRK ASKERİ BAŞİKA'DAN DERHAL ÇEKİLMELİ'

Açıklamada, "Koruma gücüne mensup askeri personelin alandaki eğitim ve güvenlik durumuna göre yeniden tanzimi hususunda da Irak hükümetinin hassasiyetleri dikkate alınarak kararlaştırılmıştır" ifadeleri yer alıyordu.

Bu açıklamaya rağmen Irak merkezi hükümeti, BM Güvenlik Konseyi'ne 'Türkiye'nin Irak topraklarına mücadelesi' nedeniyle resmi şikâyette bulunulması için hazırlık yapılması talimatı verdi.

Telif hakkı AP
Image caption Fotoğraf: Arşiv

Irak Başbakanı Abadi, Türkiye'den 'askerlerini derhal Irak'tan çekmesi talebinde bulunulduğunu' duyurdu.

Türk askerlerinin bir kısmının Başika'dan çekildiği haberleri bu açıklamaların ardından geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Türkiye'nin Irak'taki askerlerini geri çekmesinin söz konusu olmadığını ifade etmişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri, 4 Aralık'ta Başika bölgesine asker sevk etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asker sevkiyatının Peşmerge güçlerine eğitim veren asker ve subayların korunmasını amaçladığını söyledi.

İlgili haberler